Ana1
Spor ve Diyet

İdeal Kiloyu Korumak için Neler Yapılabilir ?

İdeal Kiloyu Korumak

Kilo vermek için o kadar uğraştıktan sonra daha zor olan iş İdeal Kiloyu Korumak. Malesef istediği kiloya ulaşan insanların %80 i verdiği kiloyu koruyamıyor ve tekrar kilo alıyor. Hatta eski kilolarından da fazlasını alıyorlar. Bunun nedeni bilinçsiz bir şekilde kilo vermeye çalışmak. Kilo vermeden önce ilerisi için plan yapmalısınız. Kilo verdikten sonra bunu nasıl uzun süre koruyacağınızı da düşünmelisiniz. Nasıl kilo verilir sorunun cevabını internette her yerde mevcut fakat nasıl ulaşılan kilo korunur bu sorunun cevabını herkes veremiyor. Diyette Hedef belirleme ile Gelin birlikte neler yapmanız gerektiğine bir bakalım.

İdeal kiloyu Korumak için;

1- Alışverişinize Dikkat Edin!

Yemek listenizi önceden bir yere not edin. Alışverişe giderken bu plana sadık kalarak yiyeceklerinizi alın. Eğer çalışıyorsanız ara öğünlerde tüketebilmek için taze ve kuru meyveler, çerezler alabilirsiniz.

2- Tabağınızı Azaltın!

Ana öğünlerde yediğiniz yemekleri azaltın. Böylece hem vücudunuzdan yağ gidecek hem de kilo almayacaksınız. Büyük bir tabak yemek yerine her yemekten az az koyup yerseniz daha fazla vitamin, mineral alabilirsiniz ve doyduğunuzu hissedeceksiniz.

3- Yağlı Sosları Kullanmayın!

Soslar salatalara, yemeklere ne kadar yakışıyor olsa da zararları büyük. Ketçap, mayonez, yağlı salata sosları ve peynir soslarını kullanmayı bırakın. Bunların yerine susam tohumu, keten tohumu veya zeytin yağı kullanmanız daha iyi olacaktır.

4- Fast Foodtan Uzak Durun!

Eğer ki hamburger canınız çektiyse sos eklemeden bol yeşillikle tüketmelisiniz. Tabi yanında kesinlikle kola tercih etmemeli onun yerine ayran içmelisiniz. Haftada 1 kere veya 2 haftada 1 kere kaçamak yapın, ne kadar sossuz da yeseniz fast foodun zararlı olduğunu unutmayın. Verdiğiniz kiloları hızla size geri aldırabilir.

5- Devamlı Yanınızda Suyunuz Olsun!

Günde en az 2.5 litre su içmelisiniz. Bu da 7-8 su bardağı demek. Bir su şişesini devamlı yanınızda taşımalısınız. Hatta su içmenizi hatırlatan uygulamalar mevcut onları kurarak belirli saatlerde sizi uyarmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde kolayca günlük 2.5 litre su içebilirsiniz. Su, kilo vermede ve ulaştığınız kiloyu korumadaki en büyük yardımcınız.

6- Egzersize Vakit Ayırın!

Çok yoruldum, birazdan işe gideceğim, uykum var gibi bahaneleri bir kenara bırakın ve spor salonuna yazılın. Her gün düzenli spor yapmalısınız. Eğer spor salonuna verecek paranız yoksa her gün düzenli olarak en az yarım saat yürüyüş yapmalısınız. Bunun için yanınıza spor yapacak bir arkadaş bulun. Böylece spora gitmek isteyeceksiniz ve daha güzel vakit geçireceksiniz.

7- Beslenmenizi Değiştirin!

İdeal kiloyu korumak için kendinize bir beslenme programı hazırlayın. Belli bir süre için protein ağırlıklı beslenin. Yani tavuk, kırmızı et, peynir gibi besinleri tüketin. Böylece her zaman yaptığınız sıkıcı diyetlerden kurtulmuş olursunuz. Kilonuzu korumanıza yardımcı olur.

8- Nabzınızı Arttırın!

Yürüyüşlerin yanı sıra vaktiniz varsa tenis, futbol, yüzme gibi daha yoğun tempolu sporlara katılın. Bunlar nabzınızı arttıracak aynı zamanda daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olacaktır. Çevrenizdekilerle de eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

9- Karbonhidrat Alımınıza Dikkat Edin!

Beyaz ekmekten uzak durun. Onun yerine tam tahıllı veya kepek ekmekleri tercih edin. Ayrıca ekmeği yerken de 1-2 dilimden fazla yememeye gayret edin.

10- Mutfakta Zaman Geçirmeyin!

Gece atıştırmalarından kesinlikle uzak durun. Eğer devamlı bir şeyler yemek istiyorsanız meyve ve kuruyemiş tüketin. Mutfakta vakit geçirmeyin. Bu yeme isteğinizi arttıracaktır. Ve unutmayın ilk lokmanın ardından mutlaka ikincisi gelir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu