Ana1
Spor ve Diyet

Hızlı Kilo Vermenin Zararları

Hızlı Kilo Vermenin Zararları

Birçok insan hayali olan ideal kiloya hızlıca kavuşmak ister. Ancak hızlı kilo kaybının vücutta birçok tahribata yol açtığı artık yaygın olarak bilinmektedir. Sağlıklı  zayıflama için haftalık olarak en fazla 450 gram ila 900 gram kilo kaybı normal olarak kabul edilir. Bu hesaplamaya günlük kaloriye vurulduğunda 500 kalori fazla yakmanız gerekir.

Hastalık

Genellikle bu kilo kaybı istenildiği üzere yağ dokularından olmaz çünkü yağ dokularını eritmek zordur ve kısa sürede gerçekleşmez. Bu kayıp kaslardan ve vücutta bulunan su depolarından meydana gelir. Eğer bu süreç doğru yönetilmezse kalp kaslarının erimesi veya böbrek, karaciğer fonksiyon bozuklukları gibi hayati tehlike taşıyan birçok durumla karşılaşılması olağandır. Hızlı kilo kaybı yaşayan insanın kan şekeri devamlı olarak düşüktür ve durum kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkiler. Kişi kendini devamlı olarak yorgun, halsiz hisseder ve sürekli agresif ve kızgın davranışlar gösterebilir. Makine ve araç kullanımının oldukça tehlikeli olduğu bu durumlarda kişinin bayılması durumunda hayati tehlikeler ve kazalar olması mümkündür. Kişinin hızlı zayıflama için yetersiz beslenmesi, vücudundaki vitamin depolarının boşalmasına ve buna bağlı saç dökülmesi, kansızlık vb. çeşitli rahatsızlıklara sebep olabilir.

Çatlaklar

Bu durum kişinin vücudunda görünüşü oldukça rahatsızlık veren ve tedavisi olmayan deri çatlaklarına, bazense obezite hastalarının aşırı ve hızlı kilo vermesi deri sarkmasına ve cerrahi müdahaleye de sebep olabilir. Yapılan araştırmalar normalde diyabet hastası olmayan kişilerde hızlı kilo kaybından sonra diyabet ve insülin direnci problemleri meydana gelmiştir. Ayrıca yetersiz beslenme kişide tahammülsüzlüğe yol açtığı için, bir süre sonra kişide aşırı yeme isteği oluşturarak kişinin kısa sürede verdiği kiloları fazlasıyla geri almasına neden olur. Hızlı kilo kaybını engellemenin en kolay yolu aşırı kilo alımının önüne geçmektir. Doğru, yeterli ve düzenli beslenmek, günlük olarak ağır olmayan düzenli egzersizler yapmak aşırı kilo alımının önüne geçmek için size yardımcı olacak tavsiyelerdir. İnternet üzerinden satın alınan kilo verdirme hapları ise tamamıyla hayatınızla kumar oynamaktır. Bu hapların içeriği tamamıyla muammadır.

İçeriği belli olmayan, kendisini bitkisel olarak tanımlayan ancak çoğunlukla kimyasal içerikli olan bu hapların sebep olduğu ölümler medyada çokça yer bulmuştur. Basit amaçlar uğruna sağlığınızı riske atmayın. Zayıflamak istediğinizde kulaktan dolma bilgilere güvenmek yerine, bu konunun eğitimini almış bir uzmana danışarak size özel diyet programları oluşturmasını isteyin. Vücudunuzdaki yağları eritmeye yönelik yapacağınız diyetler verdiğiniz kiloların size kısa sürede geri dönmesini engelleyecektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu