Ana1
Hamilelik Gebelik

Herkes Tüp Bebek Yaptırabilir Mi?

Tüp Bebek Ne Demektir?

Bazı aileler korunmadan düzenli olarak cinsel birliktelik yaşasalar da hamile kalamayabilirler. Bütün evlenen kişiler, tam bir aile olabilmek için bebek hayali kurarlar. Bazen psikolojik nedenler ile gebe kalamama durumu olabildiği için ailelere 1 sene süre tanınır. Bu 1 sene boyunca korunmadan düzenli ilişki yaşadıkları halde hamile kalamayan çiftlere başka yöntemler uygulanır.

Öncelikler çiftler bir taramadan geçirilerek sorunun kimde ve ne olduğu anlaşılır. Erkeklerde görülen sorunlar genelde sperm azlığı ve hareketsizliği olmaktadır. Kadınlarda ise genelde tüplerin tıkalı olması ve yumurtlayamama sorunu görülür. Bu sorunların tamamı tevdi edilebilmektedir.

Çiftlerde saptanan sorunlar tedavi edildiği halde gebelik yine oluşmuyor ise tüp bebek yaptırmak isteyen çiftlere bu işlemin aşamaları anlatılır. Tüp bebek yönteminde de isteyen herkes hayallerine kavuşamamaktadır. Yani tüp bebek yöntemi isteyen herkese uygulanamamaktadır.

Tüp Bebek Yaptırmak

Tüp Bebek Yöntemi Kimlere Yapılmaktadır?

Tüp bebek tedavisi için yaş sınırı yoktur. Ancak tüp bebek yöntemi için 1 sene boyunca korunmasız ilişkiye girildiği halde gebeliğin oluşmadığı durumunun yaşanması gerekmektedir. 30 yaşından büyük olan kadınlar için bu sınır 6 aya düşürülmektedir.

Bu 6 ay süresince hamile kalamayan ve belirsiz kısırlık sorunu yaşayan kişilere tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır. Bu şekilde uygulanan tüp bebek tedavisi, genel olarak olumlu sonuç vererek ailelerin bebek sahibi olmasını sağlar.

Spermi olmayan erkeklerde tüp bebek tedavisi uygulanamamaktadır. Ancak yumurtalıklardan alınacak olan parçalardan sperm elde edilebilir ise o zaman tüp bebek tedavisi uygulanabilmektedir. Bunun dışındaki durumlarda ise maalesef tüp bebek yöntemi uygulanamaz.

Kadınlarda döllenmenin gerçekleşeceği kişilere tip bebek yöntemi uygulanır. Yani kadınlarda döllenme için kullanılacak büyüklükte yumurta olması gerekmektedir. Bazen ilaçlar ile büyütülerek elde edilen yumurtalar ile tüp bebek yapılır. Ancak bazen ilaç kullanılsa da yumurta büyümez ve gelişmez. Bu durumda da tüp bebek yöntemi yapılamaz.

Hormon bozukluğu sorunu olan ve menopoza girmiş olan bayanlara da tüp bebek tedavisi yapılamaz. Menopoza giren kadınlar artık doğurganlığını yitirmiştir. Bu nedenle tüp bebek yöntemi uygulanması mümkün olmamaktadır. Bu nedenle tüp bebek yöntemi için öncelikle çiftlerin bir taramadan geçirilmesi gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu