Ana1
Kadın Hastalık ve Bakım

Hangi Sıklıkta Kadın Hastalıkları Doktoruna Gidilmelidir?

Kadınlar genellikle bir uzmana gitme ihtiyacını, bir problem yaşadıkları zaman hissederler. Fakat sağlıklı bir yaşam için ergenlik çağında görülen ilk adet kanamasından sonra rutin aralıklarla kadın hastalıkları doktoru kontrolüne gidilmelidir.

Kadın Hastalıkları Uzmanı Kontrolü Kaç Ayda Bir Yapılmalıdır?

Kadınlar hiçbir şikayet hissetmeseler dahi altı aylık aralıklarla kadın hastalıkları uzmanına gitmelidir. Bu kontroller, olası hastalıkları engellemek için önemlidir. Bilindiği üzere günümüzde en sık görülen kanser türleri yumurtalık, rahim ve rahim ağzı kanserleridir. Bu kanser türleri genellikle hiçbir belirti vermeden ortaya çıkarlar. Belirti vermeye başladıkları zaman ise, hastalık çok ilerlemiş seviyededir.

Bu durumda rahim ve yumurtalıkların ameliyatla alınmasından başka çare kalmaz. Hatta bu kanser türlerinin civar organlarda metastaz yapmış olması ihtimali de yüksektir. Özellikle çok ağır bir kanser türü olan kolon ve mesane kanserlerinin bu şekilde başlamakta olduğu rastlanan vakalar arasındadır. Rutin aralıklarla yapılan kadın hastalıkları uzmanı muayenesi, tüm bu sorunları engellemektedir.

Kadın üreme organlarında görülen tek rahatsızlık, elbette kanser değildir. Yumurtalıklarda oluşan kistler, rahimde ortaya çıkan miyomlar da ciddi sorunlardır. Bu tür kitleler genellikle iyi huyludur. Fakat tedavi edilmediği hallerde kısırlığa sebebiyet verebilir. Aynı zamanda yarattığı problemler ile kadınların yaşam kalitesini oldukça düşürmektedir. Bu tür durumların tespiti için sürekli olarak doktor kontrolünde kalmakta yarar vardır.

Kadın Hastalıkları Uzmanı Kontrollerinin Faydaları

Kadın hastalıkları uzmanına rutin aralıklarla gitmek, bu bahsedilen kanser türlerine yakalanmamak için önemlidir. Ayrıca diğer kadın hastalıklarının da erken tespiti açısından bu kontroller değer taşımaktadır. Genellikle kadınların önemsemediği, sancılı adet görmek, adet süresindeki değişimler, sık kanama yaşamak veya uzun aralıklarla adet görmemek gibi sorunlar, ciddi kadın hastalıklarına işaret edebilmektedir.

Bu tür işaretler halk arasında mevsimsel değişikliklere, soğuk algınlığı gibi basit nedenlere bağlanmaktadır. Fakat bu çıkarımların, tıbbi tespitlerle hiç ilgisi yoktur. Dolayısıyla herhangi bir sorun yaşanmasa bile mutlak surette kadın hastalıkları uzmanlarına kontrole gidilmelidir. Hatta yeni ergenliğe ulaşan kız çocuklarının da belli aralıklarda doktor kontrolüne götürülmesi, annelere tavsiye edilmektedir. Bu kontroller en az yılda bir kez yapılmalıdır.

Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Kür Tarifi için Tıklayınız…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu