Ana1
Hamilelik Gebelik

Hangi Durumlarda Sezaryen Doğum Zorunludur?

Hangi Durumlarda Sezaryen Doğum Zorunludur?

 

Gebelik sonrasında doğum için tercih edilen yöntemlerden birisi de sezaryen olmaktadır. Peki, bir hamile bayan olarak hangi durumlarda bu metodu tercih edebilirsiniz. Dilerseniz bu konuda sizlere yardımcı olalım. Doğum sırasında bebeğin vücudu çıkmadan dahi sezaryen yapmaya karar alınabilir. Eğer kendinizi daha iyi ve güvende hissedeceğinizi düşünüyorsanız bu uygulamaya dair beklentilerinizi giderebilirsiniz.

Önceden Sezaryen Olmak Avantaj

Bu doğum için uterusa bir kesik atılır ve bebeğin daha rahat bir şekilde çıkması sağlanır. Önceden sezaryen ile doğum yapmış bayanların yine bu bölgeden kesi atılmak sureti ile doğum yapması son derece kolay olabilir. Aynı zamanda doktor kontrolü ile de doğru bir karar vermenin farkı görülebilir.

İri Bebek Olma Etkisi

Yine sezaryen tercih edilmesinde anne ve çocuk sağlığının önemine dikkat edilmelidir. Özellikle bebeğin iri ve büyük bir fiziki yapıya sahip olması normal doğum için risk faktörü taşıyabilir. Böyle bir durumda sağlık açısından en ideal olan yöntem sezaryen olacaktır. Olası kaygıları böylece gidermeyi başarabilirsiniz.

Bebeğin Uygun Olmayan Pozisyonu

Doğum öncesi yapılacak olan son kontroller de şayet uterus içerisinde ters dönmüş bir pozisyonda ise, yan yatıyor ise ya da enlemesine bir duruşa sahipse o zaman daha güvenilir bir seçenek olacak sezaryen ile doğum tercih edilmelidir. Ancak bu noktada da sağlık bakımından karar vermek tabi ki ilgili hekim kontrolüne bırakılmalıdır.

Olumsuz Pelvis Yapısı

Daha önceden yaşanmış olan bir takım sorunlar nedeni ile pelvis yapısının olması gerekenden dar olması normal bir doğum yapabilme ihtimalini en aza indirebilir. Ancak bu etkili ve dikkatli bir muayene sonucunda verilecek karar olmalıdır. Dolayısı ile anne ve çocuk için en ideal yöntemi tespit etmek doktor görüşü alınarak elde edilmiş olur. Bütün bunlar için kapsamlı tetkik ve düzenli kontrol yaptırmak şarttır.

Psikolojik Kaygı Taşıyanlar

İlk defa doğum yapacak annelerin telaş, panik ve korku gibi psikolojik etkenlerini ortadan kaldırmak amacı ile sezaryen uygulaması daha yararlı olacaktır. Kısa sürede kendini toparlama ve gebelik sürecinde kendilerini iyi hissetmek adına tercih edilmesinde de fayda söz konusudur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu