Ana1
Bebeklik

Hangi Durumlarda Fitil Kullanılmalıdır?

Hangi Durumlarda Fitil Kullanılmalıdır?

Fitil vücutta makat olarak bilinen makat bölgesinde vücuda verilen bir tür ilaçtır. Peki, fitil neden kullanılır? 35 derecede yani vücut sıcaklığı ile birlikte hızlı bir biçimde erime özelliğine sahip olan fitil bağırsakta emilerek kana karışmaktadır.

Fitil mumlu yapısı sayesinde anüse kolay bir biçimde yerleştirilebilir. Fitil bölgesel bir biçimde kullanılması gereken durumlarda oldukça hızlı bir sonuç vermektedir. Fitil daha çok basur ya da makatta yanma olduğu durumlarda kullanılmak ile birlikte bebeklerde ise özellikle ateş düşürücü olarak da uygulanmaktadır. Ayrıca yine bebeklerde kabızlığa karşı kullanılan en etkili çözüm yollarından birisidir.

Mide Rahatsızlığı Olanlarda

Bazı ilaçlar bazı hasların özellikle mide rahatsızlığı yaşamaları sebebi ile kullanılamıyor. İşte bu gibi durumlarda fitil kullanımı oldukça idealdir. Böylece hastalar hem tedavi edilebilir hem de ağız yolu ile alınan ilacın zararlı etkileri de ortadan kaldırılmış olur. Tüm bunların dışında ise sürekli olarak kusma şikayeti olan hastalarda ilacı vücuda verebilmek için iğneye bir alternatif de fitildir.

Astım hastaları için de özellikle kriz dönemlerinde kullanılabilecek olan fitiller hastaların hızlıca rahatlamasını sağlamaktadır. Fitil kullanımı oldukça kolaydır. Fakat bu konuda hijyene büyük önem verilmelidir. Özellikle fitili yerleştirecek olan kişinin tırnaklarının temizlenmesi gerekiyor. Bu durumda en uygun yöntem fitili yerleştirecek olan kişinin eldiven kullanmasıdır. Böylece hijyen sağlanmış olur.

Fitil kullanılırken fitilin yavaş bir biçimde iteklenmesi gerekir. Özellikle bebek hastaları bu işlem uygulanıyor ise mutlaka daha dikkat edilmelidir. Fitil uygulandıktan sonra hastaların bir süre dinlenmesinde yarar bulunuyor.

Vajinal Fitiller

Fitiller sadece makat bölgesine uygulanmak ile kalmaz aynı zamanda vajinadan uygulanan fitiller de bulunuyor. Fitil gerektiren durumlar arasında bir de kadınlarda sıkça görülen akıntılar vardır. Akıntı tedavisi için fitil kullanımı oldukça uygundur. Fakat bunun için vajina için özel hazırlanan ürünler bulunuyor.

Vajinal fitiller kullanılırken genellikle akşam kullanımı tavsiye edilmektedir. Bu süre içerisinde de cinsel ilişkiden de uzak durmakta yarar bulunuyor. Kadınlar vajinal fitil kullanmaktan çekinseler de bu fitiller ağrı ya da acıya sebep olmadığı gibi daha hızlı bir iyileşme süreci sağlanır.

Bebeklerde Fitil Kullanımı Yazımız. Tıklayınız…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu