Hamilelikte Cinsel İlişki Nasıl Olmalıdır?

Çok hassas bir dönem olan ve özellikle kadınların bir geçiş döneminde bulunduğu hamilelik zamanında cinsel ilişkiye girme konusunda dikkat edilmeli ve farklı evrelerde özel bir tutum gösterilmelidir. Fakat dikkat edilmesi gereken bazı noktalar her ne kadar olsa da yine de hamilelik kapsamı içerisinde düzenli bir şekilde cinsel ilişki rahatlıkla yaşanabilir. Yani birçok kişinin bildiği ve yanlış olduğu hamilelik döneminde cinsel ilişkinin tehlikeli olduğu düşüncesi tamamen unutulmalıdır. Tabi buna paralel olarak bir takım tedbirler alınarak dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar ön plana çıkarılmalıdır. Buradaki ilk unsur ise erkeğin anlayışlı bir şekilde yaklaşmasıdır. Özellikle kadınlar hamilelik döneminde farklı aylarda cinsel arzuda artış ve azalış hissedebilmektedirler. Hamileliğin başlarında ve sonlarında cinsel isteksizlik duyan kadınlar orta dönemlerde ise aşırı bir şekilde cinselliği arzulayabilmektedirler. Bu dönemlerde erkekler kadınların isteklerine göre yaklaşmalı ve buna göre cinsel ilişkiye girmelidirler.

Hamilelikte Cinsel ilişki Hangi Dönemlerde Yapılmalıdır?

Hamilelik dönemi mutlaka uzman bir doktor kontrolü altında bu süreç işlenmelidir. Eğer bu zaman kapsamında doktor herhangi bir düşük tehlikesi ya da bana gibi farklı risk faktörlerini görür ise o zaman cinsel ilişkinin yapılmaması önerilebilir.  O yüzden hiçbir şekilde utanmadan ve sıkılmadan mutlaka bu tür durumları doktorunuz ile konuşmalı ve buna göre hamileyim düşüncesi altında yaklaşıp bir davranış göstermelisiniz. Hamilelik döneminde bazı zamanlarda yapılmaması gereken cinsellik konusundaki etkilerden biri düşük tehlikesi iken aynı zamanda hamilelik başlangıçlarında ve erken doğum riski ortaya çıktığı zaman da yine cinsel ilişki azaltılmalı veya hiç yapılmamalıdır.

Hamilelik Döneminde Cinsel İlişki İçin Farklı Pozisyonlar Denenmeli

Bebeğin sağlıklı bir şekilde hamilelik döneminde geçirmesi ve gelişmesi açısından cinsel ilişkiye girilirken bu dönem için önerilen farklı pozisyonlar da yine denenmelidir. Bunlar içerisinde kelebek pozisyonu ile birlikte sarmal ilişki pozisyonu ve erkeğin alt tarafta olduğu pozisyon hamilelik evresinde sağlıklı bir cinsel ilişki yaşama imkanı tanıyabilmektedir. Ayrıca hamilelik zamanında bir takım küçük kanamalar da meydana gelebilir. Bu da doğum anının yaklaştığını gösterir. Fakat eğer kanama daha fazla bir artış göstermiş ise mutlaka uzman bir doktora görünülmelidir.