Ana1
Cinsel SorunlarHamilelik Gebelik

Hamilelikte Cinsel İlişki Nasıl Olmalıdır?

Çok hassas bir dönem olan ve özellikle kadınların bir geçiş döneminde bulunduğu hamilelik zamanında cinsel ilişkiye girme konusunda dikkat edilmeli ve farklı evrelerde özel bir tutum gösterilmelidir. Fakat dikkat edilmesi gereken bazı noktalar her ne kadar olsa da yine de hamilelik kapsamı içerisinde düzenli bir şekilde cinsel ilişki rahatlıkla yaşanabilir.

Yani birçok kişinin bildiği ve yanlış olduğu hamilelik döneminde cinsel ilişkinin tehlikeli olduğu düşüncesi tamamen unutulmalıdır. Tabi buna paralel olarak bir takım tedbirler alınarak dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar ön plana çıkarılmalıdır. Buradaki ilk unsur ise erkeğin anlayışlı bir şekilde yaklaşmasıdır. Özellikle kadınlar hamilelik döneminde farklı aylarda cinsel arzuda artış ve azalış hissedebilmektedirler.

Hamileliğin başlarında ve sonlarında cinsel isteksizlik duyan kadınlar orta dönemlerde ise aşırı bir şekilde cinselliği arzulayabilmektedirler. Bu dönemlerde erkekler kadınların isteklerine göre yaklaşmalı ve buna göre cinsel ilişkiye girmelidirler.

Hamilelikte Cinsel ilişki Hangi Dönemlerde Yapılmalıdır?

Hamilelik dönemi mutlaka uzman bir doktor kontrolü altında bu süreç işlenmelidir. Eğer bu zaman kapsamında doktor herhangi bir düşük tehlikesi ya da bana gibi farklı risk faktörlerini görür ise o zaman cinsel ilişkinin yapılmaması önerilebilir.  

O yüzden hiçbir şekilde utanmadan ve sıkılmadan mutlaka bu tür durumları doktorunuz ile konuşmalı ve buna göre hamileyim düşüncesi altında yaklaşıp bir davranış göstermelisiniz. Hamilelik döneminde bazı zamanlarda yapılmaması gereken cinsellik konusundaki etkilerden biri düşük tehlikesi iken aynı zamanda hamilelik başlangıçlarında ve erken doğum riski ortaya çıktığı zaman da yine cinsel ilişki azaltılmalı veya hiç yapılmamalıdır.

Hamilelikte cinsel ilişki
Hamilelikte cinsel ilişki

Hamilelik Döneminde Cinsel İlişki İçin Farklı Pozisyonlar Denenmeli

Bebeğin sağlıklı bir şekilde hamilelik döneminde geçirmesi ve gelişmesi açısından cinsel ilişkiye girilirken bu dönem için önerilen farklı pozisyonlar da yine denenmelidir. Bunlar içerisinde kelebek pozisyonu ile birlikte sarmal ilişki pozisyonu ve erkeğin alt tarafta olduğu pozisyon hamilelik evresinde sağlıklı bir cinsel ilişki yaşama imkanı tanıyabilmektedir.

Ayrıca hamilelik zamanında bir takım küçük kanamalar da meydana gelebilir. Bu da doğum anının yaklaştığını gösterir. Fakat eğer kanama daha fazla bir artış göstermiş ise mutlaka uzman bir doktora görünülmelidir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Ne Sıklıkta Olmalıdır?

Hamilelikte cinsel ilişki ne sıklıkta olmalı? Bu konuda birçok çift yanlış bilgi sahibi olmasından dolayı hamilelik dönemi boyunca cinsel ilişkinden uzak durmaktadır. Çoğu ailelerde bebeğin zarar göreceği düşüncesi ile eşler kesinlikle doğum oluncaya kadar bu tür münasebetleri ayıp olarak benimsemektedir. Fakat bu konuda uzman doktorların tavsiyesi tam tersi görüşü savunmaktadır.

Hamilelikte cinsel ilişki görüşler faydalı olduğunu belirtmektedirler. Hamilelik döneminde cinsel ilişki sıklığı tamamen bebeğin gelişimine ve çiftlerin cinsel istek hissine bağlı kalmaktadır. Önemli olan sert hareketlerden kaçınmak ve bebeğe zarar verecek hareketlerin oluşmamasıdır.

Hamilelik Döneminde Cinsel İlişki Faydalı mıdır?

Kadın hastalıkları uzmanlarının bu konuda yaptıkları araştırma sonuçlarına göre hamilelik döneminde cinsel ilişkinin faydalı olduğunu göstermektedir. Özellikle hamile bayanların bu ilişkiden fayda sağladıkları görülmektedir.

Hamilelik döneminde anormal bir kanama belirtisi, amnios sıvının oluşması, rahim ağzının yetersiz kalması, önceki hamileliklerde erken doğum oluşması gibi olumsuzlukların söz konusu olmadığı hamileliklerin her döneminde cinsel ilişkiye girilmesinde sakınca görülmemektedir. Bu konuda kadın hastalıkları ve doğum uzmanları cinsel ilişki sayesinde birçok oluşabilecek hastalıktan kurtulmanın mümkün olacağını belirtmektedir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Faydaları Nelerdir?

Hamilelik döneminde cinsel ilişkinin faydaları sayılırken ana unsurlar olarak;

Hamilelikte rahat bir uyku için cinsel ilişki tavsiye edilmektedir. İlişki sonrası salgılanan prolaktin hormonu uyku moduna geçmek için en önemli unsurlardandır. Rahat bir uyku uyuyan anneler sabaha daha zinde başlayacak ve bebeğinin gelişimine yardımcı olacaktır.

Doğal bir ağrı kesici etkiye sahip olan cinsel ilişki sırasında orgazm olan bayanlar sevgi hormonu salgılayarak rahmin rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Böylelikle büyüyen rahimde rahatlama söz konusu olarak ağrı oluşumunu engelleyecektir.

Cinsel ilişki vücutta antikor çoğalmasını sağlayarak hastalıklardan korunmanıza yardımcı olmaktadır. Böylelikle olası hastalıklar ortadan kaldırılarak bebeği birçok risk faktöründen uzak tutabilirsiniz.

Hamilelikte cinsel ilişki kan basıncını düzenleyerek tansiyon riskine karşı koruyucu etki sağlamaktadır. Böylelikle kan dolaşımının düzenlenmesi bebeğinizin sağlıklı bir doğum hazırlanması için önemli bir adım oluşturmaktadır.

İlişki sırasında salgılana endorfin hormonu hem annenin hem de bebeğin ruh hali üzerinde olumlu etki yaratmaktadır.

            Bunun yanında hamilelikte cinsel ilişki sayesinde;

– Keyif aldığınız bir egzersiz yapma fırsatını elde edebilir,
– Oluşabilecek stres ortamını ortadan kaldırabilirsiniz.
– Doğumda ihtiyaç duyulan doğum kasılmaları için ön hazırlık yapmış olursunuz.
– Orgazm sayesinde güçlenen kaslar doğum sonrasında iyileşme sürecini hızlandırır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu