Ana1
Hamilelik Gebelik

Hamilelik Döneminde Karın Sertleşmesi Nedir?

Hamilelik Döneminde Karın Sertleşmesi Nedir?

Hamilelik sürecinde hem hormonel değişime hem de karın büyümesine bağlı olarak vücutta birtakım değişmeler söz konusu olabilir. Bu değişimlerden bir tanesi de karın sertleşmesidir. Hamilelikte karın sertleşmesi ya da karındaki gerilmeler özellikle son haftalara doğru doğum sancısı ile karıştırılabilir.

Fakat karın sertleşmesi sadece karın büyümesine bağlı olarak karın bölgesinde oluşan gerilmelerdir. Karın sertleşmesi özellikle zayıf olup, biraz fazla kilo alan bayanlarda karın sertleşmesi daha çok hissedilebilir. Kısa süreli sancılar ile birlikte kendisini gösteren karın sertleşmesi, genel olarak geçici bir durumdur. Fakat yaklaşan doğum ve büyüyen karın habercisi de olabilmektedir.

Karın Sertleşmesinin Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik sürecinde sürekli değişim halinde olan vücut özellikle kilo alma sebebi ile gerginleşmeye başlar. Bu gerginliğe deri altında yer alan yağ dokusu da neden olmaktadır. Çünkü gelişime bağlı olarak yağ dokusu da karnınıza göre şekillenir ve genişlemeye başlar.

Bu genişleme beraberinde karın sertleşmesine neden olur. Ayrıca, hamilelik sürecinin son haftalarında fetüse doğru da bir genişleme görülür. Bu durum tamamen hamileliğin son evresinde görülen karın sertleşmesidir. Bu dönemde karın oldukça sert ve gergin yapıdadır. Çünkü doğum yaklaşmış ve büyüme son evresine gelmiştir. Rahimde yer alan bebek büyümesini tamamladığında, rahim son halini ve en büyük halini alır. Rahmin bu durumu karına baskı uyguladığı için karında sertleşme görülür.

Ayrıca, bazı durumlarda görülen kasılmalarda karın sertleşmesine neden olabilir. Özellikle hamilelik sürecinin sonuna gelindiğini haber veren kasılmalar, karın sertleşmesine yol açar. Tüm bunların yanı sıra, çok yemek yemek de karın sertleşmesine neden olabilir. Ayrıca, hamilelik sürecinde sık rastlanan kabızlık veya gaz durumları da karın sertleşmesinin nedenleri arasındadır.

Karın Sertleşmesi Nasıl Giderilir?

Ani karın sertleşmesi olduğunda biraz hareket etmek, mümkünse yürümek en sağlıklı durumdur. Eğer ayaktaysanız oturur vaziyete geçebilir, oturuyorsanız biraz yürüyebilirsiniz. Çünkü karın sertleşmesi genel olarak geçici olduğu için harekete bağlı olarak karın bölgesinde rahatlama görülecektir. Sürekli olan karın sertleşmesi durumunda bol su içerek, dinlenmek sertliği yok etmenizde yardımcı olacaktır. Nefes alma egzersizlerinden faydalanarak, karın sertleşmesi ve gerilmesini hafifletebilirsiniz. Bunların dışında ılık bir duş ile de rahatlama sağlanabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu