Ana1
Hamilelik Gebelik

Hamile Kadınlar Korona Virüs Aşısı Yaptırmalı mı?

Hamile Kadınların Korona Virüs Aşısı Olması Güvenli mi?

Hamile Kadınlar Korona Virüs Aşısı Yaptırmalı mı?

 

Tüm dünya küresel bir salgınla mücadele ediyor. Hamile Kadınlar Korona Virüs Aşısı Yaptırmalı mı? Ülkemizde salgına karşı canla başla mücadele ediyor. Bu mücadelenin kapsamında maskeler takıyor, sosyal ; mesafe kurallarını uygulamaya özen gösteriyor, ülkece kapanmalar yapıyor ve virüs için aşılar vuruluyoruz.

Elimizdeki aşı program ile plana göre vatandaşlarımıza aşıları Peki aşı yaptırma hakkı bulunan hamile veya hamile kalmayı planlayan kadınlar aşı yaptırmalılar mı?

Hamile kadınların korona virüs aşısı olması güvenli mi? Korona Virüs aşısı olduktan sonra hamile olduğunu öğrenen kadınlar ne yapmalı? Bu ve bu gibi soruların hepsinin cevabı makalemizde.

 

Hamile Kadınların Korona Virüs Aşısı Olması Güvenli mi?

Hala araştırmalar sürse de bu konuda şu an için kesin bir bilgiye sahip değiliz. Bu konuda başka aşılar hakkında sahip olduğumuz bilgilere göre ise aşılar bazen hamile kadınların karınlarındaki; bebekleri dahi koruyabiliyor. Ancak söylediğimiz gibi şu an Korona Virüs aşısı hakkında elimizde böyle bir veri yok.

Korona Virüs aşısının hamile kadınlar üzerindeki güvenliği hakkında çok fazla fikrimiz olmamasına rağmen; Bilim adamlarının ve doktorların ortak fikirleri sonucu hamile kadınların korona virüs aşısı yaptırması hakkında yapılan bir öneri de var.

 

Eğer hamile kadın, Korona’ya yakalandığında hastalığı ağır geçirecekse kendisi de isterse korona virüs aşısı yaptırabilir. Ancak burada da bir özel durum bulunuyor.

Bu özel duruma göre hamile olduğunu öğrenen kadın, virüs kapması durumunda korona virüsü ağır geçirecekse; ve bu nedenle aşı olmak istiyorsa, korona virüs aşısını hamileliğinin kritik dönemi olan ilk üç ayda yaptırmamalıdır. Anne adaylarının bu durumların tamamında doktorlarıyla durumu görüşmeleri ve değerlendirmeleri yerinde olacaktır.

 

Korona Virüs Aşısı Olduktan Sonra Hamile Olduğunu Anlayan Kadınlar Ne Yapmalı?

Böyle bir durumda eğer hamile kadın aşının ilk dozunu vurulduysa ve daha sonra hamile olduğunu öğrendiyse korona virüs aşısının ikinci dozunu doğumdan hatta emzirme süreci de bittikten sonra yaptırmalıdır.

Bununla birlikte ilk doz aşıyı yaptıran ve daha sonrasında hamile kaldığını öğrenen kadınların endişelenmesine gerek yoktur.

Çünkü böyle bir durumda aşı çok büyük olasılıkla bebeğin sağlığını etkilemeyecektir. Bununla birlikte böyle bir durumda aşının başarı da olumsuz olarak etkilenmeyecektir. Ancak tabii ki böyle bir durumla karşılaşan anne adayları doktorlarıyla durumu görüşmeli ve doktorların tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmelidir.

Joint Committee on Vaccination and Immunisation (JCVI) yani Aşılama ve Bağışıklama Ortak Komitesi hamile kadınların korona virüs aşısı olmasını önermemektedir.

Komite bunun nedeni olarak aşının hamile kadınlar üzerindeki etkilerinin henüz tam olarak bilinmemesini göstermektedir. Komiteye göre korona virüs aşısı hamilelik ve emzirme süreçleri bittikten sonra uygulanmalıdır.

Böylelikle korona virüs aşısının, bebek üzerindeki potansiyel olumsuz etkilerinin tamamen yok edilmesi amaçlanmaktadır. Daha önceki maddelerde de belirttiğimiz üzere böyle bir durumda da konuyla alakalı olarak doktorunuzun tavsiyelerine uymanız hem kendi sağlığınızın hem de bebeğinizin sağlığının olumsuz etkilenmemesi için yapmanız gereken bir durumdur.

 

Hamile Kalmayı Planlayan Kadınlar Korona Virüs Aşısı Yaptırmalı mı?

Hamile kalmayı planlayan kadınlar hamilelik sırasında sağlık çalışanları olmalarından dolayı ya da riskli grupta yer almalarından dolayı korona virüs aşısının yapılmasında önceliğe sahipse bu önceliğini hamile kalmadan kullanmalıdır. Böyle bir durumda aşının ilk dozu hamile kalmadan en az üç ay, aşının ikinci dozu ise hamile kalmadan en az iki ay önce alınmalıdır.

Hamile kalmayı planlayan kadınların böyle bir durumda sağlık kuruluşlarının tavsiyelerini dinlemeleri ve konuyu doktorlarına açıp doktorlarının tavsiyelerine uymaları hem kendi hem de bebeklerinin sağlıkları bakımından çok önemlidir.

Hamile Kadınlar Korona Virüs Aşısı Yaptırmalı mı?

Hamile ve emziren kadınlar guzellikuzmani.org web sitesinde covid-19 aşısı ve covid-19 aşılarının sağlık çalışanları ve devlet hastanesi kadın çalışanları yan etkileri hakkında bilgilendirildi.

Hamile kadınların Covid-19 aşısı olabilir mi ve şu ana kadar aşı olmayı ve olduktan sonra kadın hastalıkları ve doğum uzmanı; koronavirüs aşısı olduktan sonra bebekler anneye zararları şu anda klinik deneylerin sonuçları çıkmadıkça bilinmeyeceğini, hamile kadınların aşı öncesi ve sırasında covid-19 ile ilgili bilgilenmesi gerektiği ifadelerini kullandı.

Uzmanların belirttiği ve önerilen durumlar için önlem alınmasının Hamile kadınlar için büyük önem taşıdığını belirten uzmanlar aşı hakkında klinik deneylerin tam anlamıyla sonuçlandıktan sonra bu konuda aşı vurunmak isteyen anne adaylarına bilgi verdi.

Uyarı

Makalede yer alan bilgiler sağlık kuruluşlarının önerilerini esas alarak oluşturulmuştur. Virüsle ilgili yeni araştırmalar yeni bulgular sağlayacağından bilgilerin kesinliği değişebilir ancak doğruluğu değişmeyecek tek bilgi sağlığınız için her zaman doktorunuzun tavsiyelerine uygun hareket etmeniz gerektiğidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu