Ana1
Ana SayfaSaç Problemleri

Hacimli Saçlara Sahip Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Hacimli Saçlara Sahip Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?

HACİMLİ SAÇLAR

Dolgun ve hacimli saçlar, her kadının hayallerinden biridir. Doğuştan kalın saç tellerine sahip olunmasa bile, doğru saç bakımı ile kalın telli ve hacimli saçlara kavuşmak mümkündür. Saçların sağlıklı olması için sağlıklı beslenmek gerekmektedir.

Herkesin yapısına göre değişen saç tipleri vardır. Bazı kişilerde doğuştan genetik etkilerle gelen kalın ve gür saçlar varken, bazı kişilerde hem genetik hem de yanlış saç bakımı nedeni ile ince ve seyrek saçlar vardır. Ancak gür ve hacimli saçlara ulaşmak zor değildir.
Sigara dumanı, hava kirliliği, güneş ışınları, boya, fön, maşa ve buna benzer birçok etken sonucunda saçlar canlılığını yitirmektedir. Bununla beraber zayıflayan saç kökleri zamanla incelir ve kırılmaya başlar. Doğru bakım yapılmadığı zaman da bu süreç daha hızlı gelişir. Bu nedenle hacimli saçlar için aşağıda anlatılmış olan yöntemlerin uygulanması gerekir.

HACİMLİ SAÇLAR NASIL SAĞLANIR?

Hacimli saçlar için öncelikle saç derisine düzenli olarak masaj yapılmalıdır. Bakım yağları ile ya da doğal zeytinyağı ile saç köklerine yumuşak hareketler ile yapılan masaj, saç köklerinin canlanmasını sağlar. Düzenli olarak banyo öncesinde yapılması gereken bu işlem, saçların daha hacimli görünmesini sağlar.

Herkesin alışmış olduğu saç ayrımı vardır. Bazı kişiler saçlarını ortadan ayırırken, bazıları sağdan, bazıları da soldan ayırmaktadır. Saç dipleri belirli bir zaman sonunda bu ayrım şekline alışmaktadır. Bu nedenle sönük bir görüntü ortaya çıkarır. Fakat saçın alışkın olduğu ayrımın tam tersi yapıldığı zaman hem saçlar hem de saç dipleri hacim kazanmaktadır.

Saçları sık sık yıkamak, sanıldığı gibi iyi bir işlem değildir. Sürekli yıkanan saçlar, doğal yağları üretemez hale gelir ve saç kökleri zamanla yıpranır. Bu nedenle, gür saçlar için haftada 3 kez saçları yıkamak yeterlidir. Saçları banyo sonrası kurularken, sert havlu yerine yumuşak havlu kullanılmalıdır. Bu sayede saçlardaki fazla su daha rahat alınmaktadır.

Saçları fırça ile taramak yerine geniş dişli taraklar ile taramak daha uygundur. Fırça, saçların çekilmesine neden olabilir ve bu da saç köklerine zarar vereceği için saçlardaki hacimli görüntüyü yok eder. Özellikle saçlar ıslak iken fırça kullanılmamalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu