Ana1
Günlük MakyajMakyaj Çeşitleri

Günlük Makyaj Nasıl Olmalıdır?

Günlük Makyaj Nasıl Olmalıdır?

Günlük Makyaj

Bayanların vazgeçilmezi makyaj, bakımlı görünmenin temel göstergelerinden biridir. Günlük makyaj genelde günün ilk saatlerinde yapılır. Makyaj birçok kişi için hafife alınsa da, makyajında kendine göre incelikleri vardır ve bu inceliklere dikkat edilmediği zaman makyaj kötü bir görüntü oluşturmaktadır.

Özellikle çalışan bayanlar işyerlerine bakımsız gitmek istemezler. Bu nedenle sabah çok erken kalksalar da makyaj yapmaktan vazgeçmezler. Doğru makyaj yapmak zordur ancak bazı noktalara dikkat edildiği zaman günlük makyaj konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmaz. Aşağıda günlük makyajın nasıl yapılacağı ile ilgili bilgiler verilmiştir.

Günlük Makyaj Tüyoları

Makyajın gülük ya da gece makyajı olması fark etmeksizin cildin makyajdan önce temizlenmesi gerekir. Tonik tarzı arındırıcılar ile temizlenen cildin üzerine bir nemlendirici sürülür ve cilt makyaja hazır hale getirilir. Bu işlem makyajın daha kalıcı olmasını ve daha etkili olmasını sağlamaktadır.

Günlük makyaj yapılırken, büyük kolaylık sağlaması açısından makyaj setlerinin kullanılması daha mantıklıdır. Ayrı ayrı makyaj ürünlerini taşımak yerine hepsinin yer aldığı bir makyaj seti almak makyaj işini daha da kolaylaştırmaktadır.

günlük makyaj
Günlük Makyaj Malzemeleri

Cildin kusurlarını gizlemek ve renk farklılıklarını kapatmak için boyun kısımlarına fondöten sürülür. Fondötenin renginin ten renginden birkaç ton koyu olması daha uygundur. Fondöten burun, gözaltı ve çeneye de uygulanır. Göz makyajının da kalıcı olması için göz kapaklarına da biraz fondöten uygulanır.

Göz çevresine makyaj yapılmaya başlandığında, eğer gözler küçük gösterilmek istenirse gözlerin yalnızca alt kısmında kirpik çizgisinden içeriye doğru ince çizgi çekilir. Eğer gözler daha büyük gösterilmek istenirse gri, siyah ya da kahverengi tonlarındaki göz kaleminden kalın bir çizgi çekilir.

Gözlerin sade ve doğal olması günlük makyajın en önemli özelliklerinden biridir. Far seçiminde toprak tenlerin tercih edilmesi daha mantıklıdır. Her ten rengine yakışabilecek sade ve güzel bir renktir. İsteyenler eyeliner uygulaması yapabilir ancak eyeliner çizgisinin çok fazla uzatılmasına ve abartılmasına gerek yoktur. Kısa çizgili eyeliner daha sade ve daha etkileyici durmaktadır.

Göz makyajından sonra en son allık ve ruja geldiğinde seçimler yine sade tonlar olmalıdır. Allık ten rengine uygun şeftali ya da gülkurusu renginde olabilir. Dudaklar vurgulanmak istediği zaman ise açık renkler ya da yanaklar ile aynı tonlarda olan renkler tercih edilmelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu