Ana1
Çocukluk

Grip Aşısı Zamanı Geçti Mi?

Grip Aşısı Zamanı Geçti Mi?

Aşının ülkemize gelmesi ile birlikte aşı yaptırmak isteyenler uzunca bir süre grip aşısı ne zaman yapılır sorusuna cevap aradı. Grip rahatsızlıkları genellikle sonbahar döneminde yani hava sıcaklıklarındaki ani değişiklikler sonucunda ortaya çıkar. Bu neden ile grip aşısının ekim sonu gibi yaptırılmasında fayda bulunuyor. Fakat kasım ve aralık dönemi de grip aşısı yaptırmak için geç bir dönem de değildir.

Grip Aşısının Etkisi

Grip aşısı yaptıran bir kişi aynı dönemde ortaya çıkan bir grip salgınından korunamayabilir. Yani aşının uygulanmasından 2 gün sonra ortaya çıkan bir salgına yakalanma riski oldukça yüksektir. Bu neden ile grip salgınlarından korunmak ve aşının etkisini görebilmek için salgın öncesinde en az 2 hafta olması gerekir. Bundan da anlaşılacağı gibi grip aşısı en erken 2 hafta sonra etkilerini göstermeye başlayacaktır.

Yaptırılan grip aşısı kişileri şartlara bağlı olarak en az 6 ay en çok ise 12 ay her türlü grip salgınından korumaktadır. Grip virüsünün yüzlerce farklı çeşidi bulunuyor. Bu da her yıl etkili olan grip salgınlarının neden farklı özellikler gösterdiğini açıklıyor. Bu durumda o yıl hangi virüsün bulunduğu bilinerek aşı hazırlanır. Bu konuda grip aşısı üreten firmalar oldukça başarılıdır. Bu neden ile de her yıl grip aşısı yenilenmelidir.

Grip Aşısını Kimler Yaptırmamalı?

Grip aşısı özellikle yumurta ya da tavuk gibi ürünlere yani kısacası proteine alerjisi olanlara kesinlikle yaptırılmamalıdır. Ayrıca kronik bir enfeksiyon sebebi ile sürekli ateşlenme görülen kişilerde de grip aşısı tavsiye edilmemektedir. Bunun yanı sıra formaldehit ve neomisine karşı alerjisi olanlar da grip aşısını yaptırmaması gerekenler grubunda bulunuyor.

Bu konuda en çok gebeler cevap beklemektedir. Gebeliğin ilk 3 aylık döneminde grip aşısı tavsiye edilmiyor. Fakat grip enfeksiyonlarına karşı oldukça ciddi düzeyde bir riske sahip olan anne adayları ilk 3 aylık dönemi geçirdikten sonra doktorun da izni ile grip aşısından yararlanabilir. Grip aşısı uygulandıktan sonra bir ya da iki gün boyunca uygulanan yerde şişkinlik ve kızarıklık olur. Ayrıca yan etki olarak bilinen eklem ağrıları de en çok 2 gün içerisinde geçecektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu