Ana1
Cilt Bakım TavsiyeleriGöz Makyajı

Gözaltı Morlukları İçin Tavsiyeler

Gözaltı Morlukları İçin Tavsiyeler

Gözaltı halkaları da denilen gözaltı morlukları, her yaş grubunda en sık görülen cilt sorunlarından biridir. Cilt bakımı konusunda hassas olan kişilerin çözüm arayışlarına girdiği bu sorun kolay kolay düzelmemektedir. Sadece bayanların sorunu olmayan gözaltı morlukları erkeklerde de sık sık görülmektedir.

            Güzellik sırları konusunda araştırma yapan bayanlar, gözaltı morlukları için birçok kapatıcı denemektedir. Ancak bu ürünler uzun süre kullanımdan sonra cilt sağlığını olumsuz olarak etkilemektedir.

            Cilt bakımı sorunlarından biri olan gözaltı morluklarının meydana gelmesinin birçok farklı nedeni olabilmektedir. Bu problemin temelinde göz çevresindeki pigmentlerin fazla olması yatmaktadır. Buna bağlı olarak yağ katmanlarının azalması da gözaltı morluklarına neden olmaktadır. Gözaltı morluklarının başlıca nedenleri şunlardır:

Dengesiz uyku
Genetik nedenler
Aşırı stres
Yorgunluk
Yaşın ilerlemesi
Hamilelik
Demir eksikliği

Bay – bayan herkesin en büyük sorunlarından biri olan gözaltı morlukları için güzellik sırları olarak sayılabilecek bazı çözüm önerileri bulunmaktadır. Bu önerilere tam anlamı ile uyulduğu zaman, gözaltı morluklarından kurtulmak mümkündür. Gözaltı morlukları için tavsiyeler şunlardır:

Patates Dilimleri Uygulaması

Gözaltı morlukları özellikle makyajsız zamanlarda rahatsız edici olmaktadır. Bu sorun nedeni ile agresif ve bakımsız bir görünüm ortaya çıkmaktadır. Uygulanacak patates dilimleri tedavisi ile göz dinleneceği için gözeneklerin kan dağılımı da rahatlayacaktır.
Uygulama için patatesler yıkanır ve kabukları soyulmadan kalın bir şekilde dilimlenir. Dilimlenen patatesler gözlerin tamamını kaplayacak şekilde gözün üstüne yerleştirilir. Ortalama olarak 1 saat bekletildikten sonra ılık su ile gözler yıkanır.

Patates
Patates

Soğuk Süt Uygulaması

Gözaltı morlukları için en etkili yöntemlerden biri de soğuk süt tedavisidir. Bu tedavi ile ortalama olarak 15 gün içerisinde gözaltı morluklarından kurtulmak mümkündür. Geniş pamuk parçaları soğuk süte batırılarak göz çevresine masaj yapılır ve gözün üstü sütlü pamuk ile kapatılır. Ortalama olarak 2 saat kadar göz üstünde bekletildikten sonra soğuk su ile göz çevresi yıkanır.

Soğuk Süt
Soğuk Süt

Nane Yaprağı Uygulaması

Gözaltı morluklarının önüne geçmek için kullanılabilecek bir diğer ürün de nanedir. Nanenin içerisinde bulunan etkenler göz çevresinin duyarlılığını artırır ve sinir uçlarını uyarır. Böylece gözaltı morlukları azalmaya başlar.

Geniş nane yaprakları göz çevresine koyularak 20 dakika bekletilir. 20 dakika sonunda temiz ve nemli bir pamukla göz çevresi silinir. Gözaltı morlukları geçene kadar günde bir kez uygulanabilir.

Nane Yaprağı
Nane Yaprağı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu