Ana1
BebeklikHamilelik Gebelik

Göğüs Pompaları Kullanımı Nasıl Olur?

Göğüs Pompaları Kullanımı Nasıl Olur?

Süt Pompası Ne Demektir?

Bir bebek için en değerli besin anne sütüdür. Ancak bazı nedenler ile bebeği emzirmek zorlaşabilmektedir. Özellikle çalışan annelerin çok sık kullandığı ve bebeklerine süt sağmaya yarayan süt pompası, anne sütü sağma ihtiyacı olan bütün annelerin yardımcısı olmaktadır. Anne sütünün önemi nedeni ile bebeklerin anne sütünden mahrum kalmaması için bu sistem
geliştirilmiştir.

Bütün anneler açısından en önemli şey, yeterli miktarda sütün olmasıdır. Bebekler ilk 6 ay kesinlikle anne sütü ile beslenmelidir. Ancak yaşam koşullarının değişmesi ile birlikte, kadınların çalışma hayatına girmesi ya da annenin rahatsızlanması nedeni ile emzirme şeklinde bebeğe süt vermek zorlaşmaktadır. Ancak gelişen teknoloji ile tasarlanan göğüs pompası bu aşamada annelerin yardımına koşmaktadır. Bu alet sayesinde anneler sütünü sağarak bebeklerine verebilmektedir.

Göğüs Pompası Kullanımı

Süt pompalarının çalışma prensipleri çok basittir. Bebeğin emiş şekli taklit edilerek hazırlanan göğüs pompası, memeyi uyarır ve bu sayede göğüsten süt gelmesini sağlar. Bu sayede bebekler de anne sütünden mahrum kalmaz.

Hem elektrikli hem de manuel özellikli olan göğüs pompalarının her ikisi de aynı işlevi görmektedir. Elektrikli olan göğüs pompaları pil ile de çalışmaktadır. Ayrıca her iki göğüsten de aynı anda sağım yapabilen özellikle göğüs pompaları da mevcuttur. Hastane tipi göğüs pompalarını kiralamak da mümkündür.

Elektrikli Süt Pompası Kullanımı

Elektrikli süt pompası kullanımı için meme göğüs yastığına yerleştirilmelidir. Meme ucu ise mekanizmanın açık olan kısmına tam olarak yerleştirilmelidir. Süt memeden çıktığı zaman, açık alandan geçer ve süt biriktirme kabına boşalır. Meme yerleştirildikten sonra elektrikli süt pompasının çalışma prensibi uygulanır. Uyarısı ve sağım fazı olan makinede ilk önce meme hızlı ritim ile uyarılır. Daha sonra yavaş ritime geçilerek yüksek vakum gücü sağlanır. Farklı emiş güçleri olan makinede istenilen güçte sağım yapılabilir.

Manuel Süt Pompası Kullanımı

Diğer süt pompalarından farkı olmayan bu üründe de meme göğüs yastığına yerleştirilir. Piston hem periyodik hem de manuel olarak çekilip bırakılır. Memeden süt çıkışı ise işlem sürdükçe azalmaktadır. Azalma arttıkça diğer memeye geçilebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu