Ana1
Makyaj ÇeşitleriPorselen Makyaj

Gelinlerin Vazgeçilmezi Porselen Makyaj Nasıl Yapılır?

Gelinlerin Vazgeçilmezi Porselen Makyaj Nasıl Yapılır?

Porselen Makyaj Nedir?

            Porselen makyaj denildiği zaman akıllara ilk olarak ağır kapatıcılar eşliğinde yapılan makyaj gelmektedir. Porselen makyaj ile ilgili bilinen en temel yanlış budur. Yüzünde rahatsız edici şekilde izler olan kişilerin daha fazla tercih ettiği bir makyaj türüdür.

Daha çok gelin makyajı olarak da bilinen porselen makyaj, profesyonel kişiler tarafından yapılmaktadır. Makyaj her duruma ve her ortama göre değişiklik göstermektedir. Ancak porselen makyaj türü hep aynıdır.

Porselen makyaj bayanları daha çekici ve daha etkili bir hale getirmektedir. Günlük hayatta kullanılan sıcak makyaj yerine salon makyajı olarak adlandırılan porselen makyajda soğuk ve mat bir görüntü elde edilir.

Porselen makyajdaki temel amaç ciltte pürüzsüzlük sağlamaktır. Porselen makyaj yapıldığında yüzde sanki makyaj yokmuş gibi bir hava verilmeye çalışılır. Çünkü bu tür makyaj, yüz hatlarının
tamamen doğal durmasını sağlamaktadır.

Porselen Gelin Makyaj
Porselen Gelin Makyaj

Porselen Makyaj Nasıl Yapılır?

Porselen makyaj zor bir işlem olduğu için kesinlikle bilen bir kişi tarafından yapılması gerekmektedir. Ayrıca porselen makyajın günlük yaşamda kullanılmaması tavsiye edilir. Kusursuz bir porselen makyaj için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Porselen makyaj için öncelikle yüz tamamen temizlenmelidir. Kaşlar alınarak işleme başlanabilir. Yüz kısmındaki tüylerinde tamamen alınması gerekmektedir. Porselen makyajda yüzün tamamen pütürsüz olması gerekir. Bu nedenle sir ağda ile yanak ve bıyık kısımlarındaki kılların tamamı alınır. Eğer alınmaz ise oluşacak pütürlüklerden girecek olan hava makyaj ürünlerini kaldırır ve doğal bir görüntü sunmadığı gibi makyajın çok çabuk bozulmasına neden olur.

Tüylerin alınmasından sonra cilde bir peeling uygulanır ve yoğun nemlendirici sürülerek cilt hazır hale getirilir. Makyajın en önemli adımlarından biri fondötendir. Bu makyaj türü için kesinlikle sıvı fondöten kullanılması gerekmektedir. Toz fondöten aynı etkiyi göstermeyeceği için tercih edilmemelidir.

Fondötenin ten rengine de uygun olması gerekir. Bu işlemden sonra pudra işlemine geçilmelidir. Parlak olmayan pudraların seçilmesi daha doğrudur. Göz kısmına gelindiğinde, gözlerin ön plana çıkarılması için açık tonlarda renkler tercih edilmelidir. Takma kirpik kullanılması da gözlerin etkileyiciliğini artırmaktadır. Son olarak koyu renklerde bir ruj ile işlem tamamlanır. Makyaj koruyucu spreyin sıkılması da unutulmamalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu