Ana1
Gece MakyajMakyaj Çeşitleri

Gece Makyajında Hangi Renkler Tercih Edilmelidir?

Gece Makyajında Hangi Renkler Tercih Edilmelidir?

Gece Makyajı

Kadınların geneli için güzellik kavramı makyaj ve sağlıklı saçlardan oluşmaktadır. Saç ve cilt bakımları kadar makyajın da doğru ve kusursuz olması önemlidir. Çünkü makyajda kullanılan renk tonları, makyajın temelini oluşturmaktadır.

Makyaj yaparken kullanılan renkler, ciltte meydana gelen kusurları kapatmaktadır. Ayrıca vurgulanmak istenen kısımlar makyaj sayesinde ön plana çıkarılabilmektedir. Gözlere buğulu hava verilebilirken, dudaklar daha çekici hale getirilebilir. Bu nedenle doğru renk tonlarını seçmek makyajdaki temel unsurdur.

Günlük ya da gece makyajı için profesyonel olmaya gerek yoktur. Bilinmesi gereken birkaç ayrıntı ile herkes kendi makyajını yapabilmektedir. Gündüz makyajı için birkaç ürün yeterlidir. Ancak gece makyajı daha çok özen gerektirmektedir.

Gece-Makyajı
Gece-Makyajı

Gece Makyajı Nasıl Yapılır?

Makyaj yaparken dikkat edilecek ilk nokta kıyafet ve saç rengine uygun makyaj yapabilmektir. Cilt rengine en uygun fondöten ile pudra seçilmelidir. Gece makyajında özellikle gözler ön plana çıkarılmalıdır. Bu nedenle göz farları da çok dikkatli seçilmelidir.

Göz rengi ile aynı renk seçilen göz kalemi, gözleri daha da silikleştirmektedir. Bu da dikkatleri azaltır. Giyilen şık kıyafetleri makyaj tamamlamaktadır. Gece makyajı gündüz makyajına göre daha koyu renklerde seçilmelidir.

Gece makyajından önce cilde bir nemlendirici kullanmak, makyajın daha kalıcı olmasını sağlamaktadır. Gündüzleri renkler gün ışığına maruz kaldığı için açık renklerde olmalıdır. Ancak gece makyajında böyle bir durum yoktur. Bu nedenle renklerin koyu tonlarda seçilmesi gerekmektedir.

Nemlendirici kullanımından sonra fondöten seçimi de önemlidir. Fondöten renginin cilt renginden 1 ton açık olmasına dikkat edilmelidir. Cilde sürülen kapatıcı fırça yardımı ile bütün cilde yedirilir.

Fondöten sonrasında yine cilde uygun olarak seçilen pudra, fondötenin üzerine uygulanır. Fondöteni parmaklar ile sürmek daha doğru olacaktır. Fondöten sonrasında kullanılacak olan far, kıyafet ile uyumlu olmalıdır. Aynı tonlarda olan bir renk seçilebilir. Ancak koyu tonlarda bir renk seçmek gece makyajı için daha doğru olacaktır. Bu anlamda gri ile siyah renkleri seçilebilir.

Seçilen fardan daha koyu tonlarda bir renk ile gölgelendirme yapılmalıdır. Davetin türüne göre gözlere ışıltı da kullanılabilir. Siyah göz kalemi, gözün altına sürülerek gözlerin belirginleştirilmesi sağlanır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu