Ana1
Hamilelik Gebelik

Gebelikte Yenmemesi Gereken Yiyecekler Var Mıdır?

Gebelik döneminde beslenme yaşamına çok daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir. Anne artık iki canlıdır ve annenin yediği her türlü besinden bebekte kordon sayesinde faydalanmaktadır. Bazı besinler nasıl faydalı ise gebelikte zararlı yiyecekler de bebeğin sağlığına ciddi zararlar vermektedir. Bunun için hangi besinlerin zararlı olduğu bilinmeli ve bu besinlerin tüketilmesine ara verilmelidir.

Hamilelik Döneminde Yenmemesi Gereken Zararlı Besinler

Sosis, Salam, Sucuk ve Pastırma

Uzmanların büyük bir oranı, gebelik süresince sosis, sucuk, pastırma ve salam gibi ürünlerden uzak durulmasını söylemektedir. Bu tür ürünlerin hazırlanması aşamasında içeriklerine eklenen nitrat adındaki bir gıda kanserojen etki içeren bir katkı maddesidir. Bu da anne karnındaki bebeğin sağlığına ciddi zararlar verir. Ancak gebelik döneminde aşerme durumu görüldüğü için anne adayının canı çok isterse, iyi bir şekilde pişirilmiş bu ürünlerden birkaç tane tüketebilir.

Asitli ve Kafeinli İçecekler

Kafein maddesi, kola, kahve ya da çay gibi içeceklerde bulunan ve uyarıcı etkiye sahip olan bir maddedir. Kahve ile kolanın içinde bulunan kafein oranı fazla ise bu oran plasentaya geçerek erken doğum riskine neden olur. Çayın çok fazla tüketilmesi de demir eksikliği meydana getirmektedir. Light tarzı içeceklerin de kesinlikle tüketilmemesi gerekmektedir.

Gebelikte Zararlı Yiyecekler
Gebelikte Zararlı Yiyecekler

Çiğ – Az Pişmiş Et

Gebelik döneminde az pişen ya da çiğ etlerin kesinlikle yenilmemesi gerekmektedir. Bu tür besinlerde salmonella ve toksoplazma adı verilen birçok farklı parazitin olma riski çok yüksektir. Etlerin içerisinde bulunan bu parazitler, etin pişirilmesi ile etkisiz hale gelmektedir. Bu nedenle, et tüketilecek ise mutlaka çok iyi pişirilmesi gerekmektedir.

Etlerin içerisindeki bu parazitler, düşüğe ve bazı doğum kusurlarına neden olur. Et çiğ olarak ellenir ise bile, ellerin çok iyi bir şekilde yıkanması gerekmektedir. Çiğ et, çiğ şarküteri ve kedi dışkısından geçebilecek olan Toksoplazma, anne karnındaki bebeği olumsuz olarak etkilemektedir.

Gebelikte zararlı yiyecekler olan cipslerde bu kategoridedir.

Cipsler

Kızarmış patates ile cipslerin geneli kanserojen içeren bir maddeyi barındırmaktadır. Bu da fetüsü olumsuz şekilde etkilemektedir. Sakat doğumların oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle anne adaylarının hamilelik döneminde zor da olsa beslenmesine dikkat etmesi gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu