Ana1
Hamilelik Gebelik

Gebelikte Sigara Kullanımı ve Zararları

Gebelikte Sigara Kullanımının Zararları

Tüm dünyadaki kadınların ‘inin sigara kullandığı bilinmektedir. Gelişmiş ülkelerde bu oranın daha yüksek olduğu söylenebilir. Bu bilginin en önemli ayrıntısı bu alışkanlığa sahip kadınların tamamına yakınının hamilelik dönemlerinde de sigara kullanmaya devam etmesidir.

            Gebelikte sigara kullanımı çok ciddi bir halk sağlığı olarak ele alınmalıdır. Bu durum sadece anne adayının değil henüz doğmamış bebeğin sağlığı üzerinde de olumsuz etkiler meydana gelmesine neden olur. Sigaranın içinde bulunan pek çok kimyasal maddenin yarattığı olumsuz etkiler kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte, kısa vadede gerçekleşen en önemli risk dolaşım sistemi üzerinde oluşur.

Sigara Kullanımının Gebelikte ve Doğum Sonrasındaki Etkileri

Sigara kullanan anne adaylarında yaşanan sağlık sorunları fetüsü de etkisi altına alır. Sigara tüketimi arttıkça etkilerin yarattığı zararın boyutları da daha fazla olmaya başlar. Yapılan araştırmalar hamilelikte sigara kullanımının düşüğe neden olduğunu ortaya koyar. Pasif içicilik riski de taşıyan doğmamış bebekte; su kesesinin erken açılması, kanama riski, hipertansiyon ve ani bebek ölümü riski de artar.

Gebelik süresinde sigara kullanmaya devam eden annelerin bebeklerinde düşük doğum kilosu sorunları ve gelişim problemlerine rastlanır. Sütün C vitamini miktarını ve bebeğin beslenme kalitesini bozan sigara tüketimi pnömoni ve bronşit hastalıklarının görülme riskini de beraberinde getirir. Bu dönemde içilen her sigara; bebeğin büyümesi için gerekli olan oksijen, kan ve besin maddelerinin azalmasına neden olur.

Hamilelikte Sigara Kullanımı
Hamilelikte Sigara Kullanımı

Sigara Tüketimi Erken Doğum Riskini Artırır!

Erken doğum riskini en az %40 seviyesinde artıran sigara, doğumsal anomaliler üzerinde de etkilidir. Doğum sonrası riskler arasında ise en belirgin olanlar;

– Ani bebek ölümü sendromu,
– Astım gibi kronik hastalıklar,
– Akademik performans düşüklüğü ve
– Davranış bozukluklarıdır.

            Hamileyken sigara tüketimini tamamen sonlandırmak; bebeğin doğum kilosunun en az 250 gram daha fazla olmasını sağlar. Doğum sonrasında hastanede kalma süresi azalır. Gebelik süresi rahat, sağlıklı ve konforlu geçer. Anne sütü daha kaliteli olur. Sigara için ayrılan bütçe ile bebek hazırlıkları rahatlıkla tamamlanabilir. Sigara kullanımına dair güvenli bir sayı olmaması bir gün içinde içilebilecek makul sigara adedi hakkında herhangi bir bilgi vermez. En ideal olan hamile kalmadan önce sigara kullanımına tamamen son vermiş olmaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu