Ana1
Hamilelik Gebelik

Gebelikte Röntgen Çektirmek Neden Zararlıdır?

Birçok insan için radyasyon kelimesini duymak çok ürkütücüdür. Bunun temel nedeni ise radyasyonun insan sağlığı üzerindeki etkileridir. Doğal yaşamın ayrılmaz bir parçası olan radyasyon, hamilelikte röntgen çekimi sırasında bebeğe zarar veren bir durumdur. Bu nedenle çok dikkat edilmelidir.

 Anne karnında büyümekte olan bebeklerin hücreleri hızlı olarak çoğalmaktadır. Bu hücreler çoğalarak değişik doku ile organları oluşturmaktadır. Bu şekilde hızlı olarak bölünen hücrelerin radyasyondan etkilenmesi, yetişkinlerin etkilenmesine göre daha fazla ve tehlikelidir. Bu nedenle gebelikte röntgen çektirmek pek mümkün değildir. Nasıl ki bu hücreler alkol ile sigaraya karşı hassastır, radyasyona da o derece hatta daha fazla hassastır.

Hamilelikte Radyolojik İncelemeler

Radyolojik incelemeler bacak, kol, baş ve göğüs gibi kısımlarında gerçekleştiriliyor ise rahim içerisindeki bebekler bu durumdan direkt olarak etkilenmez. Bu tür uygulamalarda gebe olunduğu biliniyor ise kurşundan yapılan örtüler ile rahim bölgesi korumaya alınır ve bebeğin etkilenmesi önlenmiş olur.

Karın kısmı, sırt bölgesi, böbrek ve leğen l-kemiği bölgeleri için yapılan radyolojik incelemeler esnasında bebeğe az da olsa bir ışın gitmektedir. Bu konunun farkında olan doktor, gereksiz bir şekilde bu incelemeyi istemez.

Radyoloji esnasında dokuların maruz kalmış oldukları ışın miktarı, rad denilen bir alet ile ölçülmektedir. Buna göre 5 rad ve altındaki dozlarda bebekte problem yok denecek kadar az görülmektedir. 15 rad üzerindeki dozlarda ise bebeklerde sakatlık görülme ihtimali yüksektir. Her radyolojik incelemede alınan ışın dozu farklı olduğu için etkisi de değişmektedir. Radyasyonun içerdiği ışınların dozlarında bulunan etkiler nedeni ile gebelikte röntgen çektirmek bebeğe zarar vermektedir. Anne adayında ışınları nedeni ile doku hasarları görülmektedir. Bu durum bebeklerde gelişim geriliğine yol açmaktadır. Bu durum bebeklerin aniden anne karnında ölmesine bile neden olabilmektedir.

Röntgen, hamileliğin ilk 2. Ve 8. Haftasında 1 kere olmak üzere farkında olmadan yapılmış ise bebeğe herhangi bir zarar vermemektedir. Röntgen nedeni ile alınan radyasyon dozu 15 rad’ın altında ise bebeğe hiçbir zararı dokunmaz. Ancak doz oranı 15 rad’dan fazla ise gebeliğin sonlandırılması gerekebilir. Bu nedenle dikkat edilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu