Ana1
Hamilelik Gebelik

Gebelikte Cinsellik Nasıl Olmalıdır?

Gebelikte Cinsellik Nasıl Olmalıdır?

Cinsel ilişki hem bireysel olarak fiziksel ve ruhsal açıdan daha sağlıklı olunmasına hem de aile içi iletişimin daha iyi bir şekilde gerçekleşmesi noktasında büyük bir önem taşımaktadır. Ve daha da önemlisi gerçek bir aile olabilmek ve bir çocuğa sahip olmak için sağlıklı bir cinsellik ayrı bir önem arz eder.

Tüm bunların ışığında gebelikte cinsellik de yine en çok merak edilen konular arasında yer alır. Hatta halk arasında fısıldanan yanlış bilgiler nedeniyle gebelik döneminde çiftler cinsel ilişkiye girmekten kaçınabilmektedirler. Üstelik bu durum zaman içerisinde erkeğin eşini aldatması gibi bir durumu da bazı dönemlerde ne yazık ki ortaya çıkabilmektedir. Burada iletişim kopukluğunu da elbette saymak gerekir.

Gebelikte Cinsellik Nasıl Olmalı?

Belirli zaman dönemlerine göre gebelikte cinsel ilişki aylara göre bölümlere ayrılmaktadır. Burada ilk 3 ay daha hassas bir dönemi karşılamaktadır. Özellikle bu dönem içerisinde anne adayı cinsel isteksizlik duyabilir ve bir takım psikolojik durumlar etkisi altında kalarak çocuğa zarar geleceği korkusuna kapılabilir. Ayrıca vajinal ve meme uçlarında da meydana gelen ağrılar nedeniyle cinsel ilişkiyi arzulamayabilir.

Bu hassas dönemlerde çiftler kendilerine belli dönemler belirleyerek çok uzak durmamak suretiyle cinsel ilişkiye girebilirler. Diğer yandan gebelik döneminde vajina kısmı anne adayında daha hassas olduğundan dolayı daha yoğun bir orgazm belirli zamanlarda yaşayabilmektedir. Bu ilk 3 ay döneminde genel olarak oldukça dengesiz bir durum yaşanabilir ve tatminsizlik de oluşabilmektedir.

İlk 3 Aydan Sonra Gebelikte Cinsel İlişki

Gebelikte ilk 3 aydan sonra anne adayı artık bebeğe alıştığından dolayı cinsel ilişki sırasında daha fazla orgazm olmaya başlamaktadır. Özellikle vajina ve meme uçlarına kan gitmesi ile birlikte kendini daha rahat hisseden anne adayı aksine daha fazla cinsel bir arzu hissetmeye başlayabilir. Gebeliğin son aylarında ise anne adayında uyuyamama, yorgunluk ve halsizlik gibi problemler yeniden cinsel ilişkiden soğutabilmektedir. Ayrıca meme ucundan gelen süt ile birlikte cinsel arzu da her iki tarafta azalma oluşturabilir. Bu dönemlerde çiftler cinsel konularda daha hassas davranmalı ve cinsel ilişkiye girerken daha dikkatli bir şekilde bunu yapmalıdırlar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu