Ana1
Hamilelik Gebelik

Gebelik Öncesi aşıları Ve Gebelikte Yapılması Gereken Aşılar Nelerdir?

Gebelik Öncesinde Ve Gebelikte Yapılması Gereken Aşılar Nelerdir?

Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirebilmek için sadece gebelik döneminde değil gebelik öncesi aşıları da yaptırmak gerekir. Özellikle gebelikte yaşanabilecek olan bulaşıcı hastalıklardan korunmak adına aşı en etkili yollardan biridir.

Tetanos Aşısı İhmale Gelmez

Sağlık bakanlığı tarafından da en çok üzerinde durulmakta olan aşılar arasında olan tetanos ile vücuda yerleşen bakteri solunum yetmezliğine kadar sebep olmaktadır. Tetanos genellikle hijyenik olmayan ortamlarda görülür. Doğum her ne kadar hijyenik bir ortamda gerçekleşirse gerçekleşsin doğum öncesinde de hem anne hem de bebek sağlığını korumak adına tetanos aşısı yaptırılmalıdır.

Gebelik döneminde de yaptırılabilecek olan bu aşı planlı gebelik öncesinde de yaptırılabilir. Aşının 10 yıllık bir koruma süresi olduğu için bu süre zarfında aşı olan kadınların yeni bir aşı yaptırmasına gerek yoktur. Bu aşılar 3 defada tamamlanmaktadır. Bu neden ile bu dozların tamamlanması tam koruma için oldukça önemlidir.

Karaciğer dokusunda görülmekte olan enfeksiyonlara ise Hepatit B sebep olmaktadır. Bu neden ile gebelik döneminde bu rahatsızlık anneden bebeğe geçebilir. Bu da bebeklerin ciddi karaciğer rahatsızlıkları ile doğmalarının en önemli sebeplerinden biridir. Virüs bebeklere anne karnındayken değil doğum esnasında ya da doğumdan sonra emzirme ile geçiyor. Bu neden ile özellikle gebelik öncesinde Hepatit B aşısının yaptırılması gerekiyor.

Grip Deyip Geçmeyin

Grip hemen hemen herkes tarafından bilinen bir rahatsızlık olsa da hastalığın insan sağlığına olan olumsuz etkileri çoğunlukla dikkate alınmamaktadır. Oysa ki gebelik döneminde anne grip olursa antibiyotik benzeri ilaçlar bebeğe zarar vereceği için tedavi göremeyecektir ve bu durum bebeklerdeki bağışıklık sistemini dahi olumsuz yönde etkileyecektir. Fakat grip aşısı gebeliğin her döneminde uygulanabilen bir aşı değildir. Bu aşı gebeliğin 3 ayı tamamlandıktan sonra yapılmalıdır. Bu konuda doktorun vereceği takvime uyum sağlamak gerekir.

Kızamık ve kızamıkçık aşısı da gebelik öncesi uygulanması gereken aşılar arasındadır. Kızamıkçık özellikle bebeklerde zeka geriliğine sebep olabiliyor. Tüm bunların dışında gebelik aşıları içerisinde kabakulak, zona, kolera ve tifo aşıları bulunuyor. Özellikle tifo ve kolera pis su sebebi ile bulaşabiliyor. Görüldüğü gibi gebelik aşıları anne ve bebek sağlığını doğrudan etkilemektedir.

Lohusa Depresyonu Nedir Tıklayınız

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu