Ana1
Hamilelik Gebelik

Gebelik Düşünen Kadınların Yapması Gerekenler Nelerdir?

Gebelik düşünen kadınların yapması gerekenler nelerdir? Bu konuda ilk akla gelen geçmiş tecrübeleri bulunan gebe kalmış ve doğum yapmış kişiler olmaktadır. Fakat bunun en sağlıklı yolu bu konuda uzmanlaşmış eğitimini almış doktorlara danışmak daha akıllıca bir yöntem olacaktır.

Evliliğin ilk aşamasında ilk yapılması gereken çocuk olmasına rağmen asıl önemli olan en sağlıklı çocuğu dünyaya getirebilmektir. Bunu  içinde hamile kalmak istiyorum fakat bazı konularda endişem var diye düşünenler olabilecektir.

Hamile Kalmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Hamile kalmak için öncelikle yetişkin bir bayan olması gerekmektedir. Çünkü kadınlık organları ve doğurganlık yapısı gelişmemiş kişilerin hamile kalması riskli olabileceği gibi başarısız girişimler olarak karşınıza çıkacaktır. Bunun için bilinmesi gereken en önemli hususlar;

Hamile kalmak için adet döneminin çok iyi takip edilmesi gerekmektedir. Çünkü adet döneminin yumurtlama dönemi ile yumurtaların tam olgunlaşmış olduğu dönem adet sürecinizin 21 ile 26’ncı günleri arasında gerçekleşen bir durum olmaktadır.

Bu dönemde cinsel ilişkide bulunmanız yumurtaların spermler ile tam anlamı ile buluşmasını sağlayacaktır. Bunun aksine adet döneminin hemen ardından geçen ilk haftada yumurta oluşumu çok zayıf olacağından hamile kalma olasılığı çok düşük bir olasılık olabilecektir. Hatta bu gibi durumlarda dış gebelik denilen durumlarla karşılaşmak mümkün olacaktır.

Sağlıklı bir şekilde gebelik dönemine başlangıç yapabilmeniz için öncelikle sağlıklı beslenmeli ve vücut kilo endeksinizi sağlıklı bir şekilde korumalısınız

Cinsel-ilişki-pozisyonları
Cinsel-ilişki-pozisyonları

Cinsel ilişki pozisyonları olarak kesinlikle yatar konumda olmasına özen göstermelisiniz. Cinsel ilişkiye girdikten hemen sonra ayağa kalmamalı ve hemen ardından duş yapılmamalıdır. Bunun için en az bir saatlik gecikme uygulanmalıdır.

Hamile Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Hamile kalmak için öncelikle sağlıklı bir vücut yapısına sahip olunmalıdır. Bunun için aşırı kilo alınmamaya gayret edilmelidir. Çünkü rahim bölgesinde oluşacak yağlanma yumurtaların tam anlamı ile spermler ile buluşmasını engelleyebilecektir. bu nedenle hamile kalmadan önce kilo kontrolü yapılmalıdır.

Zararlı alışkanlıklardan olan sigara, alkol ve diğer vücut metabolizmasını olumsuz etkileyen maddeleri tamamen terk edilmiş olmalıdır. Adet döneminin evrelerini en az üç dönem olacak şekilde çok iyi takip edilmesi ve kayıt altına alınması gerekmektedir.

Bütün bu hususları en iyi şekilde uyguladığınız takdirde sağlıklı bir gebelik dönemine başlangıç yapmanız mümkün olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu