Ana1
Hamilelik Gebelik

Gebelik Diyabeti Nedir?

Gebelik Diyabeti Nedir?

İlk defa hamilelik sürecinde ortaya çıkan ya da ilk defa hamilelikte fark edilebilen şeker hastalığına gebelik diyabeti adı verilir. Gebeliklerin yaklaşık % 3’ünde görülen bu diyabete, Latince Gestasyonel diyabet denmektedir.

Bazı kadınlarda gebelik öncesi yeterli miktarda insülin salgılayan pankreas hücreleri, gebeliğin ilerlemesi ile birlikte yeterli miktarda insülin salgılayamaz. Bu sebeple daha önce diyabet belirtisi olmamasına rağmen, gebelik süresince kan şekeri yükselebilir.
Gestasyonel diyabet olarak adlandırılan bu süreç, genellikle hamilelik bitiminde düzelebilmektedir. Gebelikte teşhis koymak çok önemlidir.

Gebelikte Diyabet Teşhisi Nasıl Konur?             

Gebeliğin 24. ve 28. Haftaları arasında yapılan; OGTT ( Oral Glukoz Tolerans ) adı verilen şeker yüklemesi testi ile teşhis konulabilir.

Bu test yapılırken gebelerin aç karnına gelmeleri önerilir. Aç karnına alınan kanda, açlık kan şekeri adı verilen ve kişinin açken kanında bulunan şeker miktarı ölçülür. Sonrasında 50 gr. glukoz içeren su verilir ve 1 saat beklemenin ardından tekrar kan alınır.

Şeker yüklemesi yapıldıktan sonraki birinci saatte kandaki şeker miktarı, 140-180 mg/dl’nin arasında görülmüşse 8-14 saatlik açlık sonrasında bir daha 100 gr glukoz yüklemesi yapılır ve çıkan sonuçlara bakılır.

Gebelikte Diyabete Yakalanma Riski Olan Kadınlar Kimlerdir?
-Aile fertlerinden birinde şeker hastalığı olan kadınlar,
-Şişman ya da kilolu kadınlar,
-Daha önceki gebeliklerinde düşük yapan kadınlar,
-Önceki doğumlarında 4 kg’ın üzerinde çocuk doğuran kadınlar,
-Önceki gebeliklerinde şekeri yükselen kadınlar,
-Gebe kalındığı esnada 25 yaşından büyük olan kadınlar,
-İdrarlarında şeker çıkan kadınlar,
-Kanında selenyum, çinko ve antioksidan vitamin düşüklüğü plan kadınlar, risk altında olanlardır.

Gebelik Diyabeti, Bebeğin Şeker Hastası Olmasına Neden Olur Mu?

            Gebelikte diyabet gelişmesi, bebekte de şeker hastalığı geliştirmez. Ancak ileri ki yıllarda şeker hastalığı gelişme riski yüksek olarak kabul edilir. Bu risk, ilk 10-15 yıl arasında oldukça fazladır. Bu sebeple 6 ayda bir, açlık ve tokluk kan şekerine baktırmak son derece önemlidir.

Gebe Diyabetlide Kan Şekeri Oranları Ne Olmalıdır?

Açlık kan şekeri 60-90 mg./dl,
Tokluk 1 saat < 130-140 mg./dl,
Tokluk 2. Saat <120 mg./dl olmalıdır.

Rahim Sarkması Nedir Tıklayınız…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu