Ana1
Hamilelik Gebelik

Folik Asite Ne Zaman Başlanmalıdır?

Folik Asit Ne Demektir?

 B vitamini grubunda yer alan folik asit, Folasın, Fasit ya da B9 vitamini olarak da bilinmektedir. Doğada genelde yeşil yapraklı bitkilerde bulunan folik asit, Latincede yaprak anlamına gelen folum’dan ismini almıştır. İlk olarak 1941 yılında bulunmuş olan folik asit, vücuttaki önemli işlerde görev yapmaktadır.

Folik asit kullanımı çok önemlidir. Özellikle RNA ile DNA yapımında önemli görev üstlenen folik asit, vücudumuzdaki tek karbon metabolizmasında yer alan ve bazı nükleik asit yapımını ve bazı aminoasitlerin birbirine dönüşmesini sağlar. Vücutta yeni hücrelerin oluşumunda da etkili olan folik asit, organ gelişiminde çok önemli bir yere sahip olan vitaminlerdendir.

Folik asit eksikliğine genel olarak tropikal bölgelerde rastlanmaktadır. Genel olarak sağlıklı bir şekilde beslenen kişilerde sindirim sistemi bozukluğunda ve hamilelik dönemlerinde folik asit eksikliği görülür ve ek vitamin olarak alınması gerekir. Bununla beraber, alkol tüketimini çok fazla yapan kişilerde ve sara hastalığı nedeni ile ilaç kullanan kişilerde folik asit eksikliğine rastlanır.


Folik Asit

Hamilelikte Folik Asit Kullanımı

Hamilelikte folik asit kullanımı son derece önemlidir. Bebeğin oluşumu sırasında bütün vücudu etkileyen, bebeğin beyin dokusundan başlayarak omuriliğini de içine alan bir yapı meydana gelmektedir. Bu yapının adı nöral tüptür. Anne adayları daha hamile kaldığını öğrenmeden nörol tüp oluşmaya başlar ve gebeliğin 3. – 4. Haftalarında tamamen biter.


Nöral tüpün oluşması sırasında ters giden bir şeyler olduğu zaman, bebekte ciddi sorunlar meydana gelebilmektedir. Anne adayında folik asit eksikliği var ise, sinir dokusunda sinir kaynaşması gerçekleşmeyebilir. Bu da omuriliğin açıkta kalmasına neden olmaktadır.

Anne ve bebek için bu kadar büyük bir öneme sahip olan folik asit kullanımına gebelikten önce başlanması çok faydalıdır. Yani gebelik düşünen bayanların en az 3 ay öncesinde folik asit vitamini almaya başlaması önerilir. Ancak öncesinde folik asit kullanımına başlamayan kişilerde ise gebeliğin öğrenilmesi ile beraber kadın doğum uzmanı folik asit alınmasını önermektedir. Folik asite olan ihtiyaç, hamilelik döneminde en az 3 kat daha artar. Bu nedenle, folik asite ne kadar erken başlanır ise o kadar iyidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu