Ana1
Makyaj Malzemelerinin KullanımıMakyaj Teknikleri

Fırça Setlerinin Kıl Yapıları Nasıl Olmalıdır?

Fırça Setlerinin Kıl Yapıları Nasıl Olmalıdır?

Makyaj Setleri

Bayanlar için vazgeçilmez olan makyajın uygulanışı esnasında birçok ayrıntıya dikkat edilmelidir. Makyaj bir kadının aynadaki yansıması olarak algılanır. Estetik görünüme önem veren ve her an bakımlı görünmek isteyen bayanlar makyaj ürünlerine de özen gösterir.

Makyajın daha etkili ve daha kalıcı olmasını sağlayan etkenlerden biri makyaj setleri olmaktadır. Makyaj setlerinin ve makyaj ürünlerinin kaliteli olması gerekmektedir. Bu hem makyajın kalıcılığını etkilerken hem de cilt yapısına herhangi bir zarar vermemektedir.

Makyaj setleri içerisinde en önemli ürünlerden biri fırça setleri olmaktadır. Makyaj anında kullanılan aletlerden biri olan fırça setleri, makyaj malzemeleri arasında büyük önem taşımaktadır. Makyaj esnasında cilde daha doğal bir görünüm kazandıran fırça setleri, dikkatli bir şekilde seçilmelidir. Fırça setleri seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıda anlatılmıştır.

Makyaj Fırçaları
Makyaj Fırçaları

Fırça Setleri Seçimi

Makyaj sırasında sürme ve dağıtım işlemlerinin her birinde ayrı bir fırçanın kullanılması gerekmektedir. Bu nedenle tek bir fırça alıp tüm makyajda kullanmak yerine, fırça setleri tercih edilmelidir.

Fondöten için ayrı bir fırça, pudra için ayrı bir fırça kullanılmalıdır. Her fırçanın tüy yapısının da birbirinden farklı olması gerekmektedir. Fondöten için seçilen fırçanın yassı olması ve uç kısımlarına doğru gidildikçe ince tüylü olması gerekmektedir. Bu sayede fondöten daha eşit dağıtılarak yüze doğallık kazandırır.

Pudra için fırça seçilirken, pudranın daha iyi dağılması amacı ile fırçanın hem büyük hem de yumuşak olması gerekmektedir. Özellikle pudra fırçası çok önemlidir. Fırçanın cilde zarar vermeyecek yumuşaklıkta seçilmelidir.

Allık fırçası, fondöten fırçası ile birbirine çok benzemektedir. Ancak yine de birbirinden ayrılan yönleri vardır. Fondöten fırçası uç kısımlara doğru incelirken, allık fırçasının bir tarafı eğimli olmaktadır. Allık fırçasının kıllarının yumuşak olması gerekmektedir.

Kapatıcı için fırça seçiminde de fırçanın küçük olanı tercih edilmelidir. Cilt yüzeyinde meydana gelen lekeler ile izler kapatıcı fırçası ile kapanmaktadır. Çok hassas ve ince olan noktaların kapatılması istenir ise fırçanın ince ve küçük seçilmesi gerekir.

Eyeliner için de fırça kullanılmaktadır. Göz kapağına uygulandığı için kıllarının yumuşak yapıda olması gerekmektedir. Özellikle jel eyeliner kullanımında fırça seçilmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu