Ana1
Saç Renkleri ve Boyaları

Evde Saç Boyamanın Riskleri Nelerdir?

Evde Saç Boyamanın Riskleri Nelerdir?

Pek çok insan saçını kuaförde boyatmak yerine, evde kendi boyamayı denemektedir. Eğer daha önce hiç saç boyanmamışsa ve bu konuda gerekli bilgi sahibi değilseniz; saç boyama tehlikeli olabilir. Kafanıza göre renk açıcı kullanmanız saçınıza zarar verebilir.

Bu nedenle evde saç boyamak biraz da olsun bilgi gerektirmektedir. Hazır saç boyası aldığınızda kutunun içinde yazan kağıttaki talimatları dikkatlice okumanız gerekmektedir. Talimatları okuduktan sonra belirtilen ölçüdeki karışımları bir boyama kabına dökmeli ve homojen karışım elde etmelisiniz.

Saçınız kalın telliyse iki kutu boya kullanmanız gerekebilir. Kalın telli olan saçların boyayı emme süresi fazla olduğu için boyama daha uzun sürmektedir. Eğer boyayı yeterince saçınızda bekletmezseniz; saçınız istediğiniz renge dönüşmeyebilir. Boyanın tutması için belirtilen süre zarfında saçta bekletilmesi gerekmektedir.

Evde Saç Boyamasının Püf Noktaları Nelerdir?

Evde saç boyayacaksanız; boyayı satın alırken saçınıza uygun bir renk seçmeye özen göstermelisiniz. İlk kez boyayacaksanız, bilen birisine danışabilirsiniz. Koyu veya açık renk isteğiniz doğrultusunda hangi rengin size daha uygun olacağı hakkında saç uzmanından fikir alabilirsiniz.

Saç boyamasında en zor kısım, saçı açmaktır. Saçın renginin koyulaşması kolaydır; ancak açılması zordur. Bu nedenle evde saç boyaması yapacaksanız; saç renginizi aşama aşama koyultmanız gereklidir. Koyu rengi açmak çok zahmetlidir. Dikkatlice saç rengi açma işlemi yapılması gerekmektedir. Saç rengi açmakla uğraşmamak için saçınızı çok koyultmamanızda fayda vardır.

Evde Saç Boyamak
Evde Saç Boyamak

Saç Boyarken Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

İlk defa saç boyuyorsanız, boyaya karşı alerjiniz olup olmadığını test etmeniz gerekmektedir. Bileğinizin iç kısmında boya alerji testi yapabilirsiniz. Alerjiniz yoksa, boyama işlemine geçebilirsiniz.

Saç boyarken saç bakımı ihmal edilmemelidir. Saçınızı boyamadan önce yıkamamanız gerekmektedir. Çünkü temiz saç, saç derinizi koruyan doğal yağların kaybolmasına neden olmaktadır. Yarı kalıcı boya kullanıyorsanız; en az 12 ile 24 saat, kalıcı boya kullanıyorsanız; en az 24 saat önce saç yıkanmış olmalıdır.

Daha az sürede saç yıkamak, derinizi koruyan doğal yağları saç derinizden uzaklaştırmaktadır. Saç boyama sonrasında kutudan çıkan bakım kremini kullanmaya özen göstermelisiniz. Krem sayesinde renk kalıcılığı sağlanmakta ve saç yumuşak olmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu