Ana1
Cilt Bakım TavsiyeleriPeeling Tavsiyeleri

Evde Doğal Makyaj Temizleyici Yapmak Mümkün Mü?

Evde Doğal Makyaj Temizleyici Yapmak Mümkün Mü?

Her gün düzenli olarak yapılan makyajlar, kadınların günlük yaşamda bakımlı görünmelerini sağlamaktadır. Ancak makyajı yapmakla iş bitmiyor. Makyajın nasıl temizlenmesi gerektiği konusunda da bilinçli olmak gerekmektedir ve doğal makyaj temizleyici ürünlerini kullanmak gerekmektedir. Makyaj malzemelerine verilen önem kadar temizleme ürünlerine de aynı önemin verilmesi gerekir.

Makyaj temizleme ürünleri kimyasal olduğu zaman, cilt dengesini bozarak cilde ciddi zararlar vermektedir. Makyajın nasıl temizleneceği, uygulanan makyajın miktarına ve hangi bölgelere uygulandığına bağlıdır.

Eğer makyaj uygulamasında çok yoğun miktarda rimel ya da göz kalemi kullanıldı ise bu ürünler su geçirmez olduğu için makyajı temizlemek daha fazla zaman almaktadır. Eğer uygulanan ruj da yoğunsa ya da kaliteli ise aynı işlem ruj için de geçerli olmaktadır. Yüzün kalan kısmında bulunan makyajları temizlemek daha kolaydır.

Makyaj temizlemeye üşenen kişi sayısı da bir hayli fazladır. Ancak makyajı temizlememek, cilde büyük zararlar verir ve cildin yumuşak yapısını bozarak gözenekleri doldurur. Gözeneklerin dolması ile cilt hava alamaz hale gelir ve sivilce ile siyah nokta oluşumları başlar. Bu nedenle cilt temizliğine ve makyajın günlük olarak temizlenmesine dikkat edilmelidir.

Eğer makyaj temizleme için kimyasal ürünler kullanmak istenmez ise başka alternatifler de vardır. Hem bu alternatifler daha doğal olduğu için cilde herhangi bir zararı olmaz. Bu nedenle evde makyaj temizleyicisi yaparak makyaj temizlenebilir. Doğal malzemeler ile hiçbir kimyasal ürün olmadan hazırlanan bu makyaj temizleyiciler, cildi temizlemekle kalmaz cildin beslenmesini de sağlar.

Yoğurt
Yoğurt

Doğal Yoğurt Tarifi

Yoğurt bir kat cilde sürülür ve 10 dakika kadar bekletilir. Ardından bir küçük parça pamuk ya da peçete ılık suda ıslatılır ve yüz tamamen temizlenir.

Ilık Süt
Ilık Süt

Ilık Süt Tarifi

İki yemek kaşığı kadar süt birkaç saniye ısıtılır. Bir parça pamuk ısıtılan süte batırılarak yüze uygulanır. Makyajın daha yoğun olduğu bölgelere biraz daha baskı yaparak uygulanır. Daha sonra yüz tamamen yıkanır.

zeytinyagi
zeytinyagi

Zeytinyağı Tarifi

Özellikle de kuru cilt tipine sahip olanlar için idealdir. Birkaç damla zeytinyağı masaj yaparak yüze uygulanır. Peçete ılık suya batırılarak yüz temizlenir ve sabunla yıkanır.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu