Ana1
Ana SayfaGenel BilgiSağlık

Evcil Hayvan Alerjisi Belirtileri

Evcil Hayvan Alerjisi Belirtileri

Evimizde hayvan bakmak her zaman istediğimiz şeylerden biridir. Ancak bazen bu hayvanların bünye üzerinde alerji etkileri yarattığı da bilinmektedir. Genel itibari ile bağışıklık yapımızın hayvan proteinlerine karşı verdiği tepki olarak da dile getirilmektedir.

Sizlerde bir hayvan bakıyor ve genel anlamda kendiniz de bir takım değişiklikler gözlemliyorsanız ilk olarak önem vermeniz gereken hususun evcil hayvan alerjisi olabileceği bilgisini es geçmemelisiniz. Peki, bu belirtiler genel anlamda neler olmaktadır? Dilerseniz sizlerde gün yüzüne çıkması muhtemel bazı durumları paylaşalım.

Evcil Hayvan Genel Alerji Belirtileri

Bakıldığında daha önce yaşamadığınız ancak şimdilerde iki haftadan uzun süren burun akıntısı, gün içerisinde sağlıklı bir yapınız olmasına rağmen belirli aralıklarla düzenli hapşırma, göz bölgesinde meydana gelen anlamsız kızarıklıklar ve tahrişler, sebepsiz yere burun tıkanıklığı ağız içi, boğaz ve yine burun bölgesinde sürekli rahatsız edecek düzeyde kaşıntılar belirtiler arasındadır.

Tabi bunların yanı sıra kuru bir öksürük, uyuma esnasında sık sık uyanıp kaşınma hissi, geniz akıntılarına maruz kalma gibi durumlarda belirtilerin en temel olanlarıdır. Evcil hayvan alerjisi belirtileri sadece yüz bölgesinde değil, aynı zamanda ciltte de görülebilir. Özellikle kabarıklık, kurdeşen ve aşırı düzeyde kaşınmaya bağlı tahriş gibi durumlar da kesinlikle göz önünde bulundurulmalıdır. Bunlardan biri ya da bir kaçı söz konusu olduğunda ilgili alerji testleri yaptırmak ve neticeye göre hareket etmek daha doğru olacaktır.

Astım Hastaları da Dikkat Etmeli

Eğer evinizde astım hastası biri varsa o zaman belirtilerin nispeten daha ağır olması da söz konusudur. Göğüs bölgesinde ağrı hissi. Nefes alma da güçlük ve solunum zorluğu, nefes alırken ve verirken hırıltılı bir sürecin yaşanması ve tıkanıklık belirtileri de evcil hayvanların bünyemize olabilecek negatif etkileri arasında yer alabilir.

Bunlar artık sıklıkla meydana geliyorsa yüksek ihtimal baktığınız hayvanla paralel bir durum olacağını aklınızda bulundurmalısınız. Bir an önce teşhis ve tedavi için alanında uzman doktorlardan randevu alabilir, muayene olabilir ve yapmanız gerekenleri tespit edebilirsiniz. Genel sağlığınız için alerjiler ile baş etme yöntemlerini de böylece öğrenebilir ve kendinizi korumayı başarabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu