Ana1
BebeklikÇocukluk

Ev İçinde İçilen Sigara Çocuğa Dokunur Mu?

Ev İçinde İçilen Sigara Çocuğa Dokunur Mu?

Pasif İçicilik Nedir?

Sigara, sadece içen kişiye zarar vermez. Sigara içilen oramda bulunan ve sigara içenden daha çok zarar gören kişilere pasif içiciler denir. Sigara içmeyen bir kişi, pasif içicilik nedeni ile % 25 oranında daha fazla akciğer kanserine yakalanma riskine sahiptir.

Kanser dışında diğer hastalıklarında riskini taşıyan pasif içiciler, sigara içmediği halde hayatlarını bile kaybetme noktasına gelirler. Pasif içicilikte, sigara içen kişinin içine çekip dışarıya verdiği duman ve sigara yanarken ucundan çıkardığı duman içmeyen kişileri etkilemektedir.

Bu dumanlardan sigara ucundan yayılan duman daha zararlıdır. Pasif içiciler bu dumanı seyrelmiş olarak içine çekse de, bir takım zararlı kimyasal maddeleri barındırdığı için olumsuz etki etmektedir. Sigara ve çocuk ilişkisinde birçok olumsuz etkisi olan pasif içicilik, çocukların sağlığına ciddi zararlar verir. Aşağıda bu konuda bilgiler verilmiştir.

Sigaranın Çocuklara Zararları

Son dönemlerde hemen herkes tarafından kullanılan sigaranın zararları en çok çocuklara olmaktadır. Anne ve babaların bu konuda çok dikkat etmesi gerekmektedir. Sigara içilen ortamda bulunan ve sigara dumanını solumak zorunda kalan çocuklar, solunum yolu enfeksiyonuna yakalanırlar.

Astım ve menenjit gibi birçok hastalığın gelişmesini tetikleyen sigara, gelişme çağındaki çocuklara çok büyük etkiler göstermektedir. Özellikle evde sigara içilen ortamda bulunan çocuklar, oda havalandırılsa da olumsuz etkilenir. Sigaranın çocuklar üzerindeki etkileri şunlardır:

Kanser Riski

Sigara kokusunun sindiği nesnelerde bulunan kanser yapıcı maddeler, o nesneye dokunan çocuklarda kanser riskini artırır. Çocuklar sigara içmedikleri halde, pasif içici olarak bu durumdan etkilenirler. Zamanla çocukta biriken maddeler kanser başlangıcına neden olur.

Bağışıklık Sisteminin Zayıflama Riski

Sigara dumanı, çocukların bağışıklık sistemini zayıflatır. Bu nedenle çocuklar virüslere karşı savunmasız olur ve çok çabuk hastalanır. Ayrıca hastalıktan kurtulmaları da uzun sürer. Küçük ve savunmasız yaşlarında ağır mikrobik rahatsızlıklar yaşayan çocuklar, bunun etkisi ile kalıcı rahatsızlıklara yakalanırlar.

Solunum Sistemlerinin Bozulması

Anne ve babaları sigara içen çocuklarda, çok küçük solunum sistemi sorunları ile karşılaşırlar. Soluk alıp vermede sıkıntı yaşayan çocuklar, zamanla hastalıklarının ilerlemesi ile astım hastalığına çok çabuk yakalanma riskine sahiptirler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu