Ana1
BebeklikHamilelik Gebelik

Erken Doğan Bebeklerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Erken Doğan Bebeklerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Doğal bir gelişim süreci içerisinde bebeklerin anne karnında organlarının gelişmesi adına gerekli olan 37 haftalık süreyi doldurmadan prematüre olarak dünyaya gelen bebekler için, bazı özel durumlar söz konusu olmakta ve önlemler alınmaktadır. Hatta bebekler bu dönemlerde bazı hastalıklara da yakalanabilmektedir. Günümüzde artık prematüre şekilde doğan bebekler için özel bakım üniteleri ve yöntemleri bulunmaktadır. Hastane ortamında gerçekleştirilen bu iyileşme süreci içerisinde bebeğin tüm organları tam bir hale gelebilmekte ve yaşanan hastalık sorunları da ortadan kaldırılmaktadır. Tabii bu noktada en az hastane kadar erken doğum yaşayan bebekler adına evdeki bakım da büyük bir önem taşımaktadır.

Erken Doğum İle Meydana Gelen Bir Takım Sorunlar

Genel olarak erken doğan bebek için bu konuda birtakım farklı sorunların da ortaya çıktığını söylemek gerekir. Bunlar içerisinde enfeksiyon, kafa içi kanamalar ve özellikle akciğer sorunları ile birlikte işitme ya da görmek gibi birtakım problemler de kendisini gösterebilmektedir. Bu yüzden yeni doğan üniteleri olarak bilinen birtakım teknolojik bakım hizmetleri kapsamında büyük bir titizlik gerektirmektedir. Bu dönem içerisinde bebeğin düzenli bir şekilde anne sütü alması ve aynı zamanda anneyle arasındaki fiziksel temasın sık bir biçimde gerçekleştirilmesi iyileşme sürecini olumlu yönde etkileyen önemli faktörler arasında yer almaktadır. Nörolojik ve zihinsel anlamda sağlam bir gelişim için anne sesini bebeğin duyması büyük bir katkı sağlar. Annenin ayrıca vücut ısısı ile birlikte daha hızlı ve güçlü bir gelişim sağlayarak nefes alma konusunda da tüm sıkıntılar giderilebilir. Kanguru bakımı da denen bu yöntem prematüre olarak doğan bebekler için en önemli yöntemler arasında bulunmaktadır.

Erken Doğan ve Bebekler İçin Evde Bakım Önemlidir

Sağlığını yeniden kazanmış bir şekilde hastaneden ayrılan bebekler için evde bakım da büyük bir önem taşımaktadır. Bu dönem içerisinde bebeğe yapılan ziyaretler çok az bir şekilde tutulmalı, bebeğin bulunduğu oda sık sık havalandırılmalı ve bebek ile temasa geçirdiği zamanlar için mutlaka eller titiz bir şekilde yıkanmalıdır. Tüm bu gelişmeler kapsamında erken doğan bebek bakımı çocuğun sağlıklı bir şekilde büyümesine en büyük katkıyı vermektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu