Ana1
Erkek

Erkeklerde Vücut Tipleri Nelerdir?

Erkeklerde Vücut Tipleri Nelerdir?

Spor yapma, günlük aktivitelere katılma ve sağlıklı beslenme gibi konulara göre şekil alan vücut yapısı her erkekte farklılık göstermektedir. Erkek vücut tipleri erkeğin morfolojik ve vücut yapısına göre de değişim göstermektedir. Vücut geliştirme konusunda da erkeğin vücut yapısı oldukça önemlidir. Vücut tipinin belirlenmesi sayesinde erkeklerin vücut geliştirme konusunda buna göre antreman yapması mümkün olmaktadır. Her vücut tipinin kendisine göre değişik avantajları bulunmaktadır. Mezomorf, endomorf ve ektomorf başlıkları altında vücut tiplerini incelemek mümkündür.

– Erkeklerde Vücut Tipleri

Endomorf Vücut Tipi ; halk arasında bu tür vücut tipine yuvarlak vücut tipi denilmektedir. Endomorf vücut ölçülerine sahip olan erkeklerin boyu kısadır ve tıknaz bir görünüme sahiptir. Kilo alma konusunda endomorf vücut tipi oldukça müsaittir. Kilo alımına bağlı olarak yağlanmanın da artması nedeni ile kalp ve damar hastalıklarının görülme olasılığı da daha yüksek olmaktadır. Endemorf vücut tipine sahip olan erkeklerde kafa yapısı yuvarlaktır. Kollar ve bacaklar hem kalın hem de yağlıdır. Yuvarlak hatlara sahip olması nedeni ile vücutta göbek öne doğru çıkmaktadır.

Mezomorf Vücut Tipi; ideal vücut tiplerinden birisidir. Bu vücut tipine ulaşabilmek için uzun çabaların gösterilmesi gerekmektedir. Halk arasında üçgen vücut olarak adlandırılan bu vücut tipi oldukça atletik bir görünüm sergilemektedir. Kalın ve güçlü bir kemik yapısına sahip olan mezomorf vücut tipi oldukça hızlı bir metabolizmaya da sahiptir. Yağ oranının az olması nedeni ile de kollar ve bacaklar kaslı bir görünüme sahiptir. Geniş omuzlu ve dar kalçalı olması nedeni ile tüm dikkatleri ve bakışları üzerine çekmektedir.

Ektomorf Vücut Tipi ; sıska vücut olarak adlandırılmaktadır. İdeal vücut görünümüne ulaşmak için bu vücut tipine sahip olan erkeklerin çok çaba harcaması gerekmektedir. Vücudun zayıf olması nedeni ile çok çabuk yorulması da kaçınılmaz olmaktadır. Düzenli olarak spor yapılması gerekmektedir. Vücut tipleri içerisinde en istenilmeyen vücut tipidir. Vücudun uzun ve ince olması sıska bir görünüme sebep olmaktadır. Yağ oranı çok azdır. Ektomorf vücut tipine sahip olanların kolları ve bacakları çok ince olmaktadır. Yüksek besin değerlerine sahip olan besinlerin tüketilmesi önemlidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu