Ana1
Ana SayfaCinsel Sorunlar

Erkeklerde Ve Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Nedenleri

Cinsel düşüncelerden ve fantezilerden ya da cinsellik ile ilgili her türlü aktivitelerden uzaklaşma ve soğuma yaşama durumlarına cinsel isteksizlik denilmektedir. Cinsel soğukluk olarak da bilinen cinsel isteksizlik durumu hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsel anlamda herhangi bir isteğin duyulmaması anlamına gelmektedir.

Cinsel etkinlik isteğinin az olması ve ya da hiç cinsel isteğin olmaması durumlarında cinsel isteksizlik nedenleri hakkında araştırılma yapılması gerekmektedir. Kadınlarda ve erkeklerde sık olarak görülen cinsel isteksizlik sorununun günümüzde tedavi edilmesi mümkün olmaktadır. Bu nedenle sorun ile karşılaşan bireylerin gerekli uzman hekimden tedavi sürecinin başlaması için destek alması gerekmektedir. Cinsel isteksizlik belirtileri yaşanması durumunda en belirgin belirti cinsel soğukluk durumudur. Psikolojik, biyolojik ve birçok faktörler bağlı olarak cinsel isteksizlik yaşanmaktadır.

Cinsel İsteksizliğin Belirlenmesi

Cinsel isteksizlik sorununun altında hangi sebeplerin yattığının araştırılması gerekmektedir. Bu nedenle cinsel isteksizlik sorunu yaşayan kişilerin konu ile ilgisi olan ve eğitimini almış olan doktora başvurması gerekmektedir. Toplumumuzda bu konuların müstehcen olması nedeni ile gizli tutulması ve tedaviden kaçılması sosyal sorunlara ve sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Cinsel isteksizlik nedenleri ise;

Cinsel isteksizlik problem
Cinsel isteksizlik problem

-Sigara ve alkol bağımlılıkları
-Şeker hastalığı
-Aşırı kilolu olma durumu
-Depresyon ilaçlarının kullanımı
-Kronik hastalıkların olması
-Yoğun iş temposu ve yüksek stres
-Bedeni ile barışık olmama durumu
-Çocukluk döneminde yaşanmış olan cinsel travma durumları
-Eşini tatmin edememe korkusu
-Kuralcı ve katı kurallara bağlı olarak yetiştirilmiş olma
-İlk cinsel deneyimin olumsuz olması
-Evlilikte yaşanan sorunlar, aldatma ve aldanma durumlarının olması
-Yaşanmış ürolojik ameliyatlar
-Yaş faktörü
-Cinsel ilişkide yaşanan iletişim sorunları
-Maddi problemlerin olması

Cinsel İsteksizlik Belirtileri

Cinsel isteksizlik sorunlarının nedenlerin bilinmesi çok önemlidir. Yukarıda sayılan nedenlere bağlı olarak yaşanan cinsel isteksizlik sorunundan kurtulmak ve tedavi olmak artık çok kolaydır. Cinsel isteksizliğin belirlenmesi için belirtilerinin doktor ile paylaşılması gerekmektedir.

Gerekli tedavinin yapılması için olaya neden olan faktörlerin değerlendirilmesi gerekmektedir. Cinsel isteksizlik belirtilerinde en çok karşılaşılan belirti partnere karşı cinsel anlamda istek duymama ve soğuma şeklindedir. Evlilikleri olumsuz olarak etkileyen cinsel isteksizlik sorunundan kurtulmak için çiftlere cinsel terapi önerilmektedir.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu