Ana1
Erkek

Erkeklerde Cilt Bakımı Ne Sıklıkta Yapılmalıdır?

Erkeklerde Cilt Bakımı Ne Sıklıkta Yapılmalıdır?

Erkeklerde Cilt Bakımı

Erkeklerin geneli cilt bakımı konusuna kadınlar kadar düşkün olmasa da, bazı erkekler cilt bakımı konusunda hassastır. Cilt bakımı kadınsı bir uygulama gibi görülse de sağlıklı bir cilt için bütün erkeklerin cilt bakımına önem vermeleri gerekmektedir. Erkeklerde cilt bakımı kadınlarda cilt bakımından farksızdır. Özellikle günlük olarak yapılabilecek cilt bakımı ihmal edilmemelidir. Bakım sağlıklı kalabilmek için şarttır. Erkeklerin günlük olarak yapabilecekleri cilt bakımı aşağıda anlatılmıştır.

Ilık Su Tercihi

Sağlıklı bir cilde kavuşmak için; yüz yıkanırken ya da duş alınırken sıcak – soğuk su yerine ılık su tercihi edilmelidir. Sıcak su, cildin daha çok yağlanmasına sebep olurken soğu su da cildin çok kurumasına neden olur. Bu iki durumda da cilt tam anlamı ile temizlenememektedir.

Sabun Yerine Temizleyici

Erkeklerin genel cilt yapısı yağlı olmaya yakındır. Bu nedenle yüz yıkanırken yalnızca su yeterli olmamaktadır. Cildi yağlardan ve kirden arındırabilmek için temizleyici bir ürün kullanılması gerekmektedir. Bu anlamda genelde sabun kullanılır. Ancak ince cilt yapısı için sabun pek tavsiye edilmemektedir. Bu nedenle yüz temizleyici bir ürün kullanılmalıdır.
Hassas bir cilde sahip olan erkekler ise sodyum laurilsülfatlı sabun tercih etmelidir. Kuru cilt yapısına sahip olan erkeklerin de hafif temizleyici bir ürün kullanmaları gerekmektedir. Bu ürünler sabah ve akşam olarak günde iki kez kullanılabilir.

Nemlendirici Kullanımı

Yüz temizleyici ürün ile yıkandıktan sonra yağdan arınır ve bu nedenle kurumaya başlayabilir. Bunun önüne geçebilmek için yüz yıkandıktan sonra hyaluronik asit içeren herhangi bir nemlendirici kullanılması gerekmektedir. Kuru cilt yapısına sahip olan erkeklerin yoğun nemlendirici kullanmaları gerekmektedir. Nemlendirici bakımı sabah ve akşam olarak uygulanmalıdır.

Hassas Ciltler İçin Güneş Koruyucu

Bazı ciltler hassas bir yapıya sahiptir. Bu cilt yapısına sahip olan erkeklerin ciltleri güneşten etkilenir ve güneş lekeleri oluşmaya başlar. Cildi güneşin zararlı ışınlarından korumak amacı ile sabahları dışarı çıkmadan önce güneş koruyucu kullanılmalıdır. Özellikle yaz aylarında güneşe çıkmadan yarım saat önce, en az SPF 30 içermekte olan herhangi bir güneş kreminin kesinlikle kullanılması gerekir.

Çörek otu yağı mucizesi için Tıklayınız..

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu