Ana1
Erkek

Erkekler Haftada Kaç Gün Vücut Geliştirme Antrenmanı Yapmalıdır?

Erkekler Haftada Kaç Gün Vücut Geliştirme Antrenmanı Yapmalıdır?

Vücut geliştirme ile ilgilenen kişilerin konu hakkında öğrenmek istedikleri bilgilerden biri de antrenmanların ne kadar süreceğidir. Örneğin haftada kaç gün vücut geliştirme antrenmanı yapılmalıdır ki başarılı sonuca daha hızlı bir biçimde ulaşılabilsin.

Vücut Geliştirme Antrenmanları Herkeste Aynı Etkiyi Verir Mi?

Vücut geliştirme de antrenman süreleri genellikle kişilerin vücut yapılarına göre değişiklik gösterir. Özellikle dayanıklı bir bünyeye sahip olan kişilerde haftada yapılan 3 antrenman istenen gelişmeyi gösterebilirken farklı bir kişinin aynı performansı yakalayabilmesi için hafta da 5 kez antrenman yapması gerekebilir.

Bu tamamen dayanıklılık ile ilgili olmakla birlikte kişinin ne kadar hızlı vücut geliştirme isteğine de bağlı bir durumdur. Fakat çalışmaların belli bir düzen içerisinde olması sonucu daha kısa sürede getirecektir. Ayrıca antrenmanlardaki süreklilik de periyotlar kadar önemlidir.

Vücut Geliştirmede Antrenman Arası Kaç Gün Olmalı?

Konu ile ilgili bilimsel ve deneysel çalışmalar bulunmaktadır. Bu doğrultuda düzenli yapılan antrenmanlarda en çok bacak kaslarında değişim gözlenirken bu durum 2 antrenman arasına 48 saat süre koyarak gerçekleşmiştir. Fakat bu süre daha büyük kas grupları için 72 saate kadar çıkabiliyor. Yani vücut geliştirmek isteyen bir kişi spor aktivitesinde göğüs ya da sırt gibi kaslarını çalıştırmayı planlıyor ise iki antrenman arasına 72 saatlik bir dinlenme süresi koymalıdır. Kol ya da karın kasları çalıştırılırken için ise 48 saatlik süre oldukça idealdir. Bu süreler deney fareleri üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda test edilerek bilimsel düzeyde de kabul görmüştür.

Bu neden ile vücut geliştirme sporları ile ilgileniyorsanız bu sürelere mutlaka dikkat etmeniz gerekir. Aksi halde beklenen gelişmeyi gösteremeyeceğiniz gibi vücudun aşırı zorlanmasına sebep olarak ciddi sağlı sorunlarına davetiye çıkarmış olursunuz.

Özellikle yeni başlayanların kendilerini birden zorlamamalı öncelikle küçük kas gruplarını 48 saatlik dinlenme sürelerini dikkate alarak çalıştırmalıdır. Ayrıca iyi bir antrenman stratejisi belirlenmeli ve hazırlanan programa da bire bir uyulmalıdır. Aksi halde beklenen gelişim sağlansa da oldukça zaman alacaktır. 48 saatlik süreler kişinin kendini daha zinde hissetmesine de yardımcı olacaktır. Görüldüğü gibi her gün çalışmak kasları daha da güçlendirmiyor.

Aminoasit Nedir? Nasıl kullanılır Yazımız için Tıklayınız

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu