Ana1
BebeklikÇocukluk

En Sık Rastlanan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

En Sık Rastlanan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Özellikle kreşe ya da anaokuluna başlama dönemlerinde çocuklarda çok sık kulak burun boğaz hastalıkları görülmektedir. Bağışıklık sistemlerinin en zayıf olduğu dönemlerde geçirilen ve devamlı tekrarlayan hastalıklar, üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Çocuklarda en fazla görülen kulak burun boğaz hastalıkları aşağıda anlatılmıştır.

Bademcik

Vücuda giren mikropların, virüslerin ya da bakterilerin bademciklerde çoğalması ile oluşan enfeksiyon ve iltihaplanmalara bademcik denilmektedir. Bademcik en sık rastlanan kulak burun boğaz hastalıkları arasında yer alır. Ağız yolu ile vücuda giren bakteri ile virüsler, bademcik iltihabına neden olmaktadır.

Bademcik iltihabının tedavi sürecinde temel amaç görülen şikâyetleri azaltmaktadır. Bunun yanında enfeksiyonu da ortadan kaldırarak iltihap azaltılmaya çalışılır. Ağrı kesici ve ateş düşürücüler kullanılır. Ayrıca hastaya bol sıvı alımı ile dinlenme önerilir.

Alerjik Nezle

Alerjen olan maddelerin burun içi mukozasına temas etmesi ile burun tıkanıklığı meydana gelmektedir. Bununla beraber burun kaşıntısı ve ardından hapşırık oluşumu başlar. Burun akıntısı, özellikle su gibi olmaktadır. Boğaz ile damakta kaşıntı gibi şikâyetleri de meydana getiren bir hastalıktır.

En önemli tedavisi, alerjen maddeden uzak durmaktır. İlaç olarak ise antihistaminik hap, sprey, ödem azaltıcı haplar, iğne ve ışık tedavisi gibi çok farklı tedavi yöntemleri vardır.

Burun Kanaması

En sık görülen kulak burun boğaz hastalıklarından biri de burun kanamasıdır. Burunda bulunan ön veya arka damarlardan kaynaklanan kanamalar görülür.

Kabakulak Nedir

Tedavi Yöntemleri

Bademcik rahatsızlığında ilaç tedavisi olumlu yanıt vermez ise, bademcik ameliyatı tedavisi uygulanmaktadır. Bademciklerin aşırı büyük olması nedeni ile uykuda zorlanma ya da bademciklerin kötü huylu olması gibi durumlar olduğunda direkt olarak ameliyat uygulanır.
Çocuklarda genel anestezi altında uygulanan bademcik ameliyatında herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmez. Özel bir alet yardımı ile ağız açıldıktan sonra uygun olan aletler ile bademcikler çıkarılır. Geniz eti sorunu var ise o esnada o sorun da halledilir.

Kulak – burun – boğaz hastalıkları ile ilgili çocuklarda görülen bir durum mutlaka önemsenmelidir. İleride daha ciddi sorunlara yol açmaması için kulak burun boğaz hastalıkları belirtileri saptandığında mutlaka bir doktora gidilerek çocuk kontrol ettirilmelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu