Ana1
Ana SayfaÇocukluk

En Sık Görülen Besin Alerjileri Nelerdir?

En Sık Görülen Besin Alerjileri Nelerdir?

Alerji bazı besinlerin tüketilmesinden sonra vücudun tüketilen besine karşı reaksiyon vermesi olarak ifade edilebilir. Besin alerjisi gibi rahatsızlıklar ile tanışan kişilerin öncelikle cevap aradıkları soru besin alerjisi nedir olurken en çok hangi besinlerin de alerjiye sebep oldukları merak konusudur. Kişilerin yaşadığı besin alerjileri genetik özellikten kaynaklı da ortaya çıkabiliyor.

Süt ve Süt Ürünlerine Dikkat

Besin olmasına rağmen vücut yabancı olarak algıladığı maddelere karşı kendini korumaya alır. Bu da kendini genellikle nefes darlığı gibi sorunlar ile belli eder. Besin alerjisi özellikle süt ve süt ürünlerinin tüketiminde ortaya çıkarken deniz ürünlerinde de alerji riski oldukça yüksektir. Kişiler bu gibi besinleri tükettikten sonra soluk alış verişinde sıkıntı yaşıyor ya da vücudunda kabarma ve kızarma yaşıyor ise besin alerjisi var demektir.

Çocuklarda daha çok süt ve soya ürünleri ya da kabuklu olan deniz ürünleri besin alerjisine sebep olmaktadır. Ayrıca domates, çikolata, bal ve yumurtanın beyaz kısmı da çocuklarda en çok alerjiye sebep olan besinler arasında bulunuyor. Bu durum yetişkinlerde ise en çok fıstık ya da ceviz gibi kabuklu olan yemişler tüketildiğinde görülür. Ayrıca çilek ve kivi gibi meyveler de besin alerjisine sıkça sebep olur.

Aslında pek çok kişinin düşündüğü gibi sık görülen besin alerjileri bağışıklık sistemi ile ilgili bir durum değildir. Yani besin alerjisi olan bir kişi için bağışıklık sistemi zayıf demek mümkün değildir. Çünkü besin alerjisi tamamen sindirim sistemi ile ilgilidir. Vücudun reaksiyon göstermesi besinin sindirilememesi ile ilgili bir durumdur.

Besin Alerjisinde Belirtiler Nedir?

Besin alerjisinde öncelikli belirti nefes darlığıdır ve bu alerjinin en sık gösterdiği belirtiler arasında yer alıyor. Ayrıca alerji esnasında ciltte kabarma ve su toplama gerçekleşirken cildin kızarması da bir alerji belirtisidir.

Kulakta ve burunda görülen bazı rahatsızlıklar da belirti olarak kabul edilir. Özellikle burun kaşıntısı, sürekli devam eden hapşırma, kulakta ağrı ya da çınlamanın yanı sıra baş dönmesi de ciddi belirtilerdendir.

Besin alerjisi olan kişilerin kendilerine zarar veren yiyeceklerden tamamen uzak durmaları gerekmektedir. Çünkü besin alerjisini tamamen ortadan kaldıran bir tedavisi söz konusu değildir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu