Ana1
BebeklikHamilelik Gebelik

Emzirme Döneminde Suyun Önemi

Emzirme Döneminde Suyun Önemi

Anne sütünün sürekliliği açısından yapılabilecek en doğru davranış, yeterli miktarda sıvı tüketilmesidir. Bebeğin büyüme ve gelişimindeki ana gıda anne sütüdür ve su, anne sütünü doğrudan etkiler.

Hamilelik sırasında, dünyaya gelecek bebeğin beslenmesi için kadın bedeni süt üretme sürecine girer. Meme dokularında, süt üretimi için değişiklikler başlar. Doğumun gerçekleşmesinden dakikalar sonra, bebeğin emmeye başlamasıyla birlikte süt üretimi için annenin beyin hücreleri uyarılır. Süt salgısı ise, meme dokularının beyin tarafından uyarılmasıyla başlar.

Anne Sütü, Bebeğin İhtiyacı Olan Su Gereksinimini Karşılar Mı?

Anne sütüyle besleme, çocuğun sağlıklı gelişip büyümesi için hayati önem taşıyan bir olgudur. Emzirme dönemi sırasında, sağlıklı bir bebek büyütmek için düzenli ve yeterli miktarda su içmek gerekir.

Yeni doğmuş bir bebeğin kilosunun yaklaşık olarak %75’i sudan oluşur. Bu oran, bebek büyümeye başladıkça azalmakta, suyun yerini ise yağ ve protein almaya başlamakta, 1 yaşından sonra da bu oran bir yetişkinin düzeyine yakın olmaktadır.

Su değişimi, bebeklerde çok hızlı olur. Bu sebeple yitirilen suyun derhal karşılanması son derece önemlidir. İlk altı ayda anne sütü, bebeğin su besin öğeleri gereksinimi tek başına karşılar.  Yapılan araştırmalara göre, günlük süt üretimi ilk altı ayda ortalama olarak 770 gramdır. 6 ayın ardından ek gıdalara başlanmasıyla birlikte, günlük süt üretimi 500-550 grama iner. Günlü olarak salgılanan 770 gram anne sütünün, yaklaşık olarak 680 gramı sudur. Annenin kendi gereksinimi olan suyu aldıktan sonra, bebek için gerekli miktarda süt oluşturabilmesi için, bu miktarı da alması gerekir. Annenin gerekli miktarda su tüketmesi, süt üretimini arttırır.

Bol bol su için
Bol bol su için

Emzirme Döneminde Hangi Diğer Faktörler Su Gereksinimini Arttırır?

İdrar yolları enfeksiyon riski, emzirme döneminde daha da artar. Hamilelik ve doğum esnasında idrar yollarında genişleme ve gevşeme gibi bir takım değişiklikler yaşanabilir. Yaşanan bu değişiklikler, vücutta bulunan böbrek taşlarının idrar kesesine doğru inmesine neden olabilir. Süt veren anneler için en sakıncalı durum ise, ağrı ve enfeksiyon için alınan ilaçlardır. Suyun önemi, tam da bu esnada ortaya çıkar. Bu tür problemlerin önlenmesinde en iyi çözüm, su tüketimini arttırmaktır. Emziren annelerin günlük alması gereken sıvı miktarı, 3,8’dir. Bunun 2,5 litresi su, diğer kalan kısmı ise süt, ayran ve taze meyve suları olarak alınmalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu