Ana1
BebeklikHamilelik Gebelik

Emzirme Döneminde Gaz Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Emzirme Döneminde Gaz Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Annelerin emzirme dönemlerinde mutlaka gazlı besinlerden uzak durması gerektiği uzman doktorlar tarafından uyarı olarak verilmektedir. Bu dönemler içerisinde bebek genel olarak ilk 4 ay süresince normal bir gelişim sürecinde bulunmaktadır.

4 aydan sonra ise bebeğin gelişimi yavaşlamaya başlamakta ve 6 aydan sonra ise birtakım ek besinler bebeğe verilmektedir. Fakat Dünya Sağlık Örgütünün de önerdiği üzere anneler mutlaka bebeklerini 1,5 ya da 2 yaşına kadar emzirmeye devam etmeleri gerekmektedir. Ancak emzirme dönemlerinde yaşanan en önemli durumlardan biri ise anne ve çocuğun gaz problemidir. Bu bağlamda annenin aldığı besinlerin süt ile doğrudan ilişkisinin olduğunu söylemek gerekir. O yüzden annenin alacak olduğu besin takviyesi adına mutlaka dikkat etmesi gerekmektedir.

Emzirme Döneminde Gaz Yapan Yiyecekler

Burada emzirme döneminde gaz yapan yiyecekler olarak ön plana çıkanlar daha çok çiğ bir biçimde yenen sebze ve meyvelerdir. İçeriğinde gaz yapıcı hammaddeler bulunan bu yiyecekleri genel olarak pişirme yöntemiyle annenin tüketmesi büyük bir önem taşımaktadır. Bu yüzden emzirme dönemi içerisinde sebzeler yemek yapılarak tüketilirken meyveler ise komposto şeklinde hazırlanıp tüketildiği zaman gaz yapan içerikleri yok edilmesi mümkün olmaktadır.

Ayrıca pırasa, karnabahar, brokoli ile birlikte enginar ve brüksel lahanası gibi yiyecekler her ne kadar pişirilerek tüketilse de yine de gaz yapıcı içeriklerin tam olarak yok olmadığını eklemek gerekir. O yüzden bu yiyecekleri tüketirken daha az ve dikkatli bir şekilde gerçekleştirmek anne ve çocuk için büyük bir yarar sağlamaktadır.

Gaz Yapan Besinlerden İlk Zamanlarda Uzak Durmak Gerekir

Özellikle ilk 1 ay süreç içerisinde gaz yapan yiyecekler arasında nohut, fasulye, piyaz ve mercimek çorbası gibi değişik yiyeceklerden annenin mutlaka uzak durması gerekmektedir. Özellikle sezaryen doğum gerçekleştiren anneler adına sindirim sistemleri belli bir düzene girene kadar ve doğru bir hareket etme yeteneği yakalanana dek bu yiyeceklerden mutlaka uzak durulması önemlidir. Ayrıca gaz yapıcı etkisi bulunan süt ve yoğurttan da ilk aylar uzak durmak lazım. Bunun yerine süt ve yoğurt pişirilerek süt çorbası veya çorbası verilmesi daha uygundur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu