Ana1
Hamilelik Gebelik

Emzirme Döneminde Ağır Spor Yapılır Mı?

Emzirme Döneminde Ağır Spor Yapılır Mı?

   Emzirme Döneminde Beslenme Ve Spor

Yeni doğum yapmış kadınlarda alınan kiloları verme düşüncesi yüzünden spora yönelmektedir. Hamilelik sırasında alınan kilolar olduğundan kadınların hemen harekete geçtiği görülmektedir. Anne sütü verilmesi genelde sıvılara bağlı olduğundan annenin beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir.

Sporla alakası olmayan süt oluşumu ve bebeğin ihtiyaç duyacağı besinleri emzirme yoluyla aldığından anne sütüyle beslenmektedir. Emzirme döneminde ağır spor yapmanın anne sütünü azaltacağı yönünde kadınlar yanlış bilgilendirilmektedir. Spor sırasında sadece su kaybı olacağı gibi annenin bol sıvı alması gerekmektedir. Bebeğin sağlıklı beslenmesi için anne sütünün kaliteli ve yeterli olduğuna dikkat çekmek lazımdır. Bebeğin doğumundan itibaren verilen değerli anne sütü olduğu için zengin içeriği olması sütün önemini ortaya koymaktadır.

    Emzirme Döneminde Anne Nasıl Beslenmesi Gerekir

Anne sütünün yerini hiçbir şey dolduramayacağı gibi annenin emzirme döneminde sağlıklı beslenmesi gerekmektedir. Salgılanan sütün kalitesi verimli olması için sebze ve meyveleri taze olarak tüketmesi  bol sıvı tercih etmesi gerekmektedir. Annenin gün içinde protein tüketmesi ve balık yemesi bebek için son derece önemli ayrıntılardan biridir.

Çay ve kahve içmek yerine süt, yoğurt ve ayran tüketmek daha yerinde bir davranıştır. Asitli gıdalardan uzak durmak ve düzenli olarak spor yapmak anne için oldukça önemli ayrıntılardır. Doğum sonrasında kasların daha kuvvetli olması için bazı egzersizlerin yapılması uygundur. Pilates, yürüyüş ve ağır sporlar yapılmamalıdır.

   Emzirme Dönemi ve Ağır Spor Yapmak 

Emzirme döneminde doğum şekline göre spor tercih edilmelidir. Sezaryenle doğum yapmış bir kadının dikişleri olacağı için ağır sporlardan kaçınması gerekmektedir. Normal doğumda egzersiz yapmak son derece uygundur. Emzirme döneminde spor kol ve sırt kaslarını çalıştırmak tempolu yürüyüşler veya bisikletlerle spor yapılmaktadır.

Bol su içmek yaptığınız spora bağlı olarak su miktarını yükseltmeniz son derece önemlidir. Yoga yapmak rahatlamaya ve üzerinizdeki gerginliği atmanıza sebep olmaktadır. Anne sütünü artıran besinleri tüketerek sütün daha çok gelmesine neden olmaktadır. Sporun anne sütünü azaltmadığı gibi tam tersine düzenli beslenme olduğunda sütün çoğaldığı görülmektedir. Hafif sporları tercih etmeli emzirme işini spordan önce yapması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu