Ana1
Bebeklik

Emzirme Dönemi ve Beslenme Önerileri

Emzirme Dönemi Beslenme Önerileri

Anne sütünün bebekler açısından ne kadar önemli olduğunu aslında günümüzde artık her kadın biliyor. Anne sütünü alan bebeklerin almayan bebeklere nazaran gelişimleri daha iyi devam ederken ayrıca anne sütü almayan bebeklerde yine bağışıklık sisteminin de zayıf olduğu görülmektedir. Anne sütü bebekler için ne denli önemli ise anneler için de o denli koruyucu bir durumdur. Çünkü emziren annelerde meme ya da yumurtalık kanseri riski oldukça minimize ediliyor. Bu neden ile sağlıklı bir emzirme dönemi geçirebilmek için kaliteli beslenmenin de önemi büyüktür.

Baharatlı Yiyeceklere Dikkat 

Anne sütünün tadı ve bebeğe sağladığı vitaminler aslında annenin yedikleri ile de oldukça ilgilidir. Bu neden ile annelerin emzirme döneminde yediklerini daha çok dikkat etmeleri gerekir. Bu yiyecekler arasında baharatlı gıdaların olmamasına dikkat etmekte yarar var. Çünkü bebeklerin sindirim sistemleri yetişkinlerin sindirim sistemlerine göre daha hassastır. Baharatlı yiyecekler ile desteklenen anne sütü de bebeklerde karın ağrısı ya da ishal gibi problemlere sebep olacaktır. Bu neden ile emzirme döneminde baharatları en aza indirgemekte yarar bulunuyor.

C vitamini deposu olması ile bilinen limon mandalina ya da portakal gibi meyvelerin de tüketimine dikkat etmek gerekir. Çünkü bu yiyecekler asitlidir ve bu durum bebeklerde gaz problemine sebep olacaktır. Ayrıca karnabahar ve brokoli gibi sebzelerinde de anne tarafından tüketimin kontrollü olması gerekir.

İnek Sütü Alerji Yapabilir

Anne süt ve ürünlerini bol bol tüketiyor ise bebeklerde şişkinliğin yanı sıra ciltte döküntü de görülebilir. Kafein ya da alkollü içeceklerin de tüketilmemesi gerekir.

            Emzirme döneminde beslenme konusunda hassasiyet göstermek bebeklerin sağlığı açısından önemlidir. Bu dönemde diyetten kaçınmak gerekir. Bunun yanı sıra protein ağırlıklı gıdalar anne ve bebek için besleyicidir. Özellikle et ve yumurta gibi yiyecekler tüketilebilir.
Enerji verici özelliğe sahip olan tam tahıllı yiyecekler ve vitaminler de önemlidir. Tüm bunların dışında ise bol su tüketimini ihmal etmemek gerekiyor. Su tüketimi hem bebek için hem de anne için önemli olduğu için ihmal edilmemesi gerekir. Böylece anneler hem kendi sağlıklarını hem de bebeklerin sağlıklarını korumuş olur.

Gebelik Öncesi Aşılar Yazımız için Tıklayınız…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu