Ana1
BebeklikHamilelik Gebelik

Emzirme Alışkanlığı Ne Kadar Sürede Kazanılır?

Emzirme Alışkanlığı Ne Kadar Sürede Kazanılır?

Yeni doğmuş bebeklerde beslenme alışkanlığını kazandırmak oldukça kolaydır. Bebeğin yeme düzeni 3-4 saatte bir alıştırılabilir ve bu düzen korunabilir. Ancak bebeğe düzenli beslenme alışkanlığı kazandırırken bazı faktörlerinde etkisi bulunmaktadır.

– Anne sütü:

Bebeğe emzirme alışkanlığı kazandırmak için annenin sütünün yeterli miktarda gelmesi çok önemlidir. Anne bebeğin yeteri kadar emmesi için beslenmesine dikkat etmeli ve hem kendi sağlığı hemde bebeğin sağlığı için sistemli bir beslenme alışkanlığı kazanmalıdır. Doğumdan itibaren annelerin sütü hemen gelmeyebilir ve anne çocuğunu hemen emzirmeye başlayamaz. Bu durumun nedeni anatomik ve doğumla ilgili nedenler olabileceği gibi psikolojik nedenlerden de kaynaklanmaktadır. Bu yüzden anne ve çocuk sağlığı için annenin doğum sonrasında psikolojik destek alması sütünün gelmesi ve bebeğini yeteri miktarda besleyebilmesi için önemlidir. Bu olguların dışında erken doğum da annenin sütünün geç gelmesine neden olabilecek durumlar arasında bulunuyor. Günümüz modern tıp dünyası annelerin yaşadığı süt gelmeme sorununa karşı birçok çözümü annelere sunmakta ve anne-bebek sağlığını korumak için tedbirler almaktadır.

– Emzirme alışkanlığı kazanma süresi:

Anne sütü geldikten sonra hem anne hemde bebeğin emzirme alışkanlığını bir arada kazandığı söylenebilir. Anneler doğum sonrasında çeşitli nedenlerde dolayı ve özellikle ilk doğumları ise emzirme alışkanlığını kazanmada bir süre zorluk çekmektedirler. Emzirme sırasında acı hissetme, göğüslerde hassasiyet, sütün az gelmesi gibi nedenler anneyi psikolojik olarak etkilemekte ve emzirme konusunda zorluk yaşamalarına neden olmaktadır. Annelerin düzenli emzirme  alışkanlığını kazanma süresi bu gibi durumlarda uzayabilir ve hem anne hemde bebek sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu durumları yaşayan annelerin profesyonel yardım alması yaşadığı sorunları kısa sürede ortadan kaldırarak bebeklerini düzenli bir şekilde emzirmelerini sağlamaktadır.

Normal şartlarda ise hem bebeğin hemde annenin emzirme alışkanlığını kazanma süresi 3-4 saat gibi kısa bir süredir. Doğumdan hemen sonra emzirme günde 6-7 kez olabilir ancak bu süre zaman içerisinde günde 3-4’e düşürülerek emzirme süreleri ayarlanabilir. Bebek her ağladığında acıktığını düşünüp emzirmek ise yanlış bir davranıştır. Bebeğin uyku düzeni ve beslenme alışkanlığının kazandırılması için anneler emzirme sürelerini bir sisteme oturtmalı ve bu düzen içerisinde bebeklerini emzirmelidirler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu