Ana1
Hamilelik Gebelik

Emziren Anneler Nasıl Diyet Uygulamalı

Emziren Anneler Nasıl Diyet Uygulamalı

Doğum sırasında alınan kilolar anneleri, doğumdan sonra diyet yapmak durumunda bırakıyor. Fakat bu sürede anne, bebeğini emzirdiği için herkesin uyguladığı diyet programlarının dışında özel bir diyet uygulanması gerekiyor. Yapılan emzirme diyetleri annenin vücudunun ihtiyacı olan tüm besinleri alması, ancak fazla kiloya neden olacak yiyeceklerden uzak kalmak şeklinde uygulanmaktadır.


Emziren Anneler Nasıl Diyet Yapmalıdır?

Emzirme sırasında genellikle düşülen bir yanılgı vardır. Annenin süt oluşumunu arttırmak için aşırı yemek yemesi gerekiyormuş gibi algılanan bu yanılgı, doğum sonrasında hamilelikte alınan kiloların verilmesine engel olduğu gibi, üzerine daha fazla kilo almaya neden oluyor. Oysaki emzirme döneminde sağlıklı beslenerek, hem süt kalitesi arttırılıp hem fazla kilolardan kurtulma imkanı vardır.

Bu dönemde annenin bol su içmesi tavsiye edilmektedir. Çünkü içilen su, süt oranının artmasına yardımcı olur. Aynı zamanda su tüketimi, yağ yakmak için de son derece etkili bir araçtır. Bu dönemdeki su tüketiminin, günlük 3 litrenin üzerinde olması gerekir.

Bu dönemde yapılan diyette proteinlerin büyük önemi vardır. Annenin haftada en az iki kez yağsız olarak pişirilmiş balık yemesi önerilmektedir. Balığın yanında yenilebilecek olan yeşil salatalar da hem sağlıklı beslenmeyi hem de yağ yakımını dengeleyecektir. Ayrıca bu dönemde yenilecek olan teze sebze ve meyvelerin miktarının arttırılması önemlidir. Meyvelerin kabuklarıyla tüketilmesi ve sebzelerin de buharda pişirilerek yenilmesi, metabolizmayı hızlandırmak ve yağ yakmak için uygundur.


Emziren Anne Diyetinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Emziren annenin ayda iki, en fazla üç kilo vermesi uygundur. Bundan daha fazla kilo verilmesi hem annenin hem de bebeğin sağlığını olumsuz etkiler. Hızlı kilo verilirken bebeğe verilen sütün kalitesi düşer, süt miktarında azalma oluşur ve bebek yeterince beslenemez. Emziren anneler, normal bir kadına göre günde 800 civarı kalori yakmaktadır. Bu kalori kaybı, zaten kendiliğinden kilo vermeyi destekler. Bu kalori yakımının üzerine beyaz ekmekten, aşırı yağlı ve şekerli yiyeceklerden uzak kalınarak rahatlıkla kilo verilecektir. Bu dönemde emziren anne haşlanmış yumurta, yağsız süt, peynir, yoğurt gibi yiyecekleri mutlaka yemeli, az ve sık beslenmelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu