Ana1
Ana SayfaCilt Bakım Tavsiyeleri

Dudak Dolgusu Nedir? Her Yaş Gurubuna Yapılır Mı?

Dudak Dolgusu Nedir? Her Yaş Gurubuna Yapılır Mı?

Dudak Dolgusu Ne Demektir?

            Kişisel bakım uygulamalarından biri olan dudak dolgusu, birçok kişinin çeşitli sebepler ile ihtiyaç duyduğu bir uygulamadır. Genellikle estetik kaygı nedeni ile gerçekleştirilen dudak dolgusu, kişilere daha yüksek standartlarda bir yaşam sunmaktadır.

Basit bir uygulama olan dudak dolgusu, güzellik uzmanı kişiler tarafından en çok önerilen uygulamalardan biridir. Gençliğin masumiyeti ve dişiliğin bir simgesi olan dudaklar, kadınlar için çok önemlidir. Yaş ilerledikçe incelen dudaklarını kalınlaştırmaya çalışan bayanlar, güzellik sırları uygulamalarından sonuç alamadıkları zaman dudak dolgusu işlemine yönelmektedir. Doğuştan dudakları ince olan ya da ilerleyen yaşın etkisi ile sonradan incelen dudaklar için uygulanan ve dudakları kalınlaştırmaya yarayan işlemlere dudak dolgusu denilmektedir.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudak dolgusu genelde hyaluronik asit ile yapılmaktadır. Hyaluronik asit, insan derisinin yapısında bulunan bir maddedir. Yaş ilerlemesi nedeni ile bu madde vücut tarafından salgılanamadığı için cildin esnekliği kaybolmaktadır. Herhangi bir yan etki yapmayan hyaluronik asit, su tutan bir maddedir ve insan vücudu ile de tam olarak uyumludur. Dudak dolgusu, her insanda aynı bölgede uygulanmaz. Bazı kişilerde sadece üst dudak ince iken, bazı kişilerde sadece alt dudak incedir. Üst dudak kıvrımları belirgin olmayan kişilerde ilk olarak bu kıvrımlar belirginleştirilir. Bazı kişilerde ise ağız kenarları aşağıya doğrudur. Dudak dolgusu uygulaması ile aşağıya doğru olan ağız kenarları desteklenmektedir.

Dudaklarda kırmızı olan alanlar bazı kişilerde belirgin değildir. Bu durumda dudak dolgusu ağırlıklı olarak o bölgeye yapılmaktadır. Yani dudak dolgusu işlemlerinde öncelikle kişinin temel sorunu belirlenir. Belirlenen bu soruna göre de en uygun dudak dolgusu işlemi uygulanır. Dudak dolgusu uygulaması, lokal anestezik krem ya da enjeksiyon ile uygulanmaktadır. Bu sayede kişiler herhangi bir acı duymamaktadır. İşlem öncesinde ve sonrasında hastaya buz uygulaması yapılır. Dudak dolgusu işlemi ortalama olarak 5 – 15 dakika arasında sürmektedir.

Dudak dolgusu uygulaması, 15 yaş üzerindeki herkese uygulanmaktadır. Ancak uzmanlar bu uygulamanın zorunlu olunmadığı sürece 18 yaşından sonra yapılmasını tavsiye etmektedir. Ciddi bir sağlık sorunu olmadığı zaman, gençlerin 18 yaşından sonra dudak dolgusu yaptırması önerilmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu