Ana1
Ana SayfaGenel Bilgi

Dövme Kapatma Nasıl Yapılır Ve Özellikleri Nelerdir?

Dövme Kapatma Nasıl Yapılır Ve Özellikleri Nelerdir?

Dövme Kapama Ne Demektir?

Dövme düşkünlüğü kadın ve erkek fark etmeksizin herkeste bulunmaktadır. Estetik açıdan güzelliğin bir parçası olan dövme, sivri uçlu cisimler yardımı ile bitkisel boyaları deri altına aktarmaktır. Dövme yapılacak olan bölgenin ve dövme yapılacak olan malzemelerin cilt bakımı açısından temiz olması gerekmektedir. İstenilen motif deriye transfer edilmektedir.

Dövmenin kontürleri dövme makinesi ile çizilmektedir. Sonrasında isteğe bağlı olarak renklendirme ya da gölgelendirme yapılmaktadır. Dövme yaptırırken yapılacak olan bölgeye göre duyulan acı da değişmektedir. Güzellik uzmanı olan kişilerin dövme konusunda tavsiyelerinden biri işlemin yapılacak olduğu yerin doğru seçilmesi gerektiğidir. Cilde yapılan bu uygulamanın steril bir ortamda yapılması gerekmektedir.

Dövme Kapama Nedir? Nasıl Yapılır?

            Güzellik uzmanı tarafından da yapılabilen dövme kapama yani Cover Up, beğenilmeyen dövmelerin üzerini kapatma amacı ile uygulanmaktadır. Bu sorunları yaşamamak için dövme yaptırırken çok dikkatli olunması gerekmektedir.

Eski ve kötü olan dövmelerden kurtulmak çok kolay değildir. Yapılan bazı uygulamalarda eski dövmelerin izleri hala görülmektedir. Bu nedenle cilt bakımı konusunda da hassas olan yerlere dövme kapama işlemlerinin yaptırılması gerekmektedir. Dövme kapama işleminde ya kalıcı makyaj uygulaması yapılarak dövme yapılan alan kapatılır ya da dövmenin üzerine yeni ve büyük bir dövme yapılarak eski dövme kapatılır.

Eski ve beğenilmeyen dövmeler, karışık ya da koyu değil ise kapanması da kolay olmaktadır. Dövme kapama için uygulanan çeşitli yöntemler vardır. Bu yöntemlerden bazıları şunlardır:

Lazer

Lazer yönteminde, dövme olan alana lazer ışıkları uygulanarak dövme yakılmaktadır. Bu işlemden sonra yanan deri kabuk tutar ve bu kabukların dökülmesi ile dövme de kaybolur. Soluk bir renk kalması ya da deride hafif derecede yanık izi kalabilmesi mümkündür.

Abrazyon

Bu işlem hastane ortamında yapılmaktadır. Zımpara başlıklı bir alet yardımı ile dövmeli olan deri soyulur. İz kalma riski az da olsa vardır.

IPL Lazer

Yüksek derecedeki ışık ile çalışmakta olan bu alet ile dövmenin olduğu bölgeye atış yapılmaktadır. Bu işlem birkaç seans tekrar edilmektedir. Derinin yakılması ile dövme de silinmiş olmaktadır. İz ya da soluk renk kalma riski yüksektir.

Dövme Boyası Seçimi İçin Tıklayınız…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu