Ana1
Ana SayfaGenel Bilgi

Dövme Boyası Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dövme Boyası Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

            Cilt bakımı kadar güzelliği de önemlidir ve bunun için dövme pek çok kişinin son yıllarda oldukça ilgisini çeken uygulama haline gelmiştir. Buna rağmen akıllarda pek çok soru işareti bırakıyor. Bu doğrultuda öncelikle dövmenin içeriği yani boya maddesi sorgulanmaktadır. Fakat bu konuda maalesef ciddi bir bilgi bulunamamaktadır. Bu neden ile güzellik uzmanı meraklıları için dövme ve içeriğinde kullanılan boyalar hakkında bir araştırma yaptı.

Dövme için Kullanılan Boyaların İçeriği

Dövme için piyasada kullanılmakta olan boyaların formülleri açıklanmamaktadır. Dövenin ilk yapılmaya başlandığında kullanılan boyalar toprak pigmentlerinden elde edilmekteydi. Şimdilerde de özünde hala toprak pigmentler kullanılıyor olsa da kısmen değişikliğe uğramıştır. Bu neden ile dövme boyalarının içerisinde yoğunlukla oksit ve sülfat kullanılıyor.
Burada önemli olan boyaların nasıl yapıldığıdır. Çünkü dövme boyaları sentetik ve doğal olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bu neden ile vücuda uygulanacak olan boyanın doğal olmasına dikkat etmekte yarar bulunuyor. Boyanın yapımı kadar bileşenlerinde alerjen etkisinin de bulunmaması önemlidir. Aksi halde cilt tahriş olabilir.

Renk Değişimleri Nasıl Elde Ediliyor?

            Güzellik uzmanı yaptığı araştırmada siyah ve tonlarının elde edilmesi için boyanın içeriğinde yanmış karbonun bulunduğunu keşfetti. Ayrıca kahverengi için demir oksit ve kil kırmızı için ise civa sülfür kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra her renk için farklı oranlarda değişen bileşenler bulunuyor.

            Cilt bakımı konusuna önem veren herkesin dövme yaptırırken dikkat etmesi gereken konular vardır. Özellikle boya seçimini önemsemelidir. Çünkü Avrupa Birliğinin yaptığı açıklamaya göre dövmelerde kullanılan boyaların yüzde 45’ine yakını gerekli izinleri almamıştır. Bu da vücuda zarar verebilecek boyaların kullanılma olasılığını da arttırıyor. Bu neden ile boya seçiminde ve kendinizi emanet edeceğiniz dövme ustası seçiminde güvendiğini kişiler ile çalışın.
Dövme boyalarının içinde yoğunluklu olarak oksijen bulunsa da bu oran boyadan boyaya değişiklik gösteriyor.

Dövme için boya seçiminizde mutlaka öncelikle kullanılan boyanın Avrupa testlerinden geçmiş olmasına dikkat etmeniz gerekir. Sonrasında ise ülkeye giriş yaptıktan sonra Türk laboratuvarlarında da test edilmesi gerekir. Tüm bu noktalara dikkat edilerek bu boyalar kullanılmalıdır. Aksi halde ciddi problemler yaşanabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu