Ana1
Cinsel Sorunlar

Doğumdan Sonra Cinsel İsteksizlik Normal Mi?

Doğumdan Sonra Cinsel İsteksizlik Normal Mi?

Özellikle çiftlerin çocuk sahibi olduktan sonra yaşadıkları en büyük problemlerden biri cinsel isteksizliktir. Doğum sonrası en çok da kadınlar arasında yaşanan bir takım hormonal etkiler ve dengesizlikleri ile birlikte cinsel isteksizlik gün yüzüne çıkabilmekte ve bu erkeği de etkileyerek karşılıklı olarak evlilikte bulunan en güçlü temellerden birini büyük bir oranda sarsmaktadır.

Günümüzde birçok çift artık doğumdan sonra cinsel isteksizlik sorunu yaşamaktadır. Emzirme dönemlerinde prolaktin isimli süt hormon kadınların genital bölgesinde kendini gösteren östrojen ve androjen cinselliği artırıcı hormonları baskı altına alarak cinsel bir isteksizlik yaratmaktadır. Ayrıca belirli dönemlerde süt kesilmesi ile süt gelmemesi gibi bir durumlar karşısında da yine kadının yaşadığı psikolojik moral bozukluğu cinselliği geri plana atmasına sebep olabilir. Böyle durumlarda mutlaka kadını rahat bırakmak ve üzerine gitmemek en doğru seçenektir.

doğum sonrası cinsellik (2)
doğum sonrası cinsellik (2)

Doğum Sonrası Cinsellik Normaldir

Uzman doktorların da söylediği gibi doğum sonrası cinsellik adına yaşanan isteksizlik tamamen doğaldır. Fakat burada normal olmayan durum ise bunu daha uzun süreler yaşamaktır. Özellikle kadınlar doğum sonrası cinselliğe ne zaman başlamaları gerektiği konusunda tedirgin bir durum içerisine girebilmektedir.

Burada önerilen süre ise doğumdan 6 hafta sonra cinselliğe yeniden geri dönüş yapılmasıdır. Böyle zamanlarda ilk dönemler vajinal olarak kuruluk yaşanabilir. Bunun nedeni ise estrojen hormonunun henüz yeterli derecede salgılanmamasıdır. O yüzden kayganlaştırıcı birtakım cinsel sağlık ürünleri kullanmak bu durumu ortadan kaldırabilir.

Her İki Tarafa da Düşen Önemli Görevler

Doğum sonrası cinsellik anlamında her iki tarafa da önemli görevler düşmektedir. Özellikle erkekler doğum sonrası cinsel ilişki kapsamında ilk dönemler eşlerine bu konuda kesinlikle baskı yapmadan onlara ılımlı bir yaklaşım göstermelidir. Bebeğe daha yoğun bir şekilde odaklanan anneler cinselliği unutup geri plana atabilmektedirler.

Fiziksel olarak da böyle dönemlerde kendisinden hoşlanmayan kadınlar psikolojik açıdan cinselliğe hazır olmamaktadırlar. Aynı durumda kadınlar da belli bir zaman sonra kendilerini düzgün bir diyete sokmalı ve yeniden arzu ettiği o formu yakalamak için çaba göstermelidir. Burada en önemli durum ise doğum sonrası için cinselliğin başlaması adına sürenin çok uzun tutulmamasıdır.  Aksi takdirde istenmeyen riskler ortaya çıkabilir.

İlginizi Çekebilir !!!
Doğum Kontrol Haplarının zararı var mıdır ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu