Ana1
Hamilelik Gebelik

Doğum Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Doğum Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Evli çiftler için gerçekleşen en mucizevi olay, hiç şüphesiz bebek sahibi olma süreci olarak gösterilebilir. Bu süreç, özellikle bayanların yükü omuzladıkları bir süreçtir. Bu süreç içerisinde bayanın vücudunda çeşitli değişiklikler meydan gelmektedir. Bu değişikliklerin kendini hem fizyolojik hem de psikolojik alanda ortaya çıktığı, çeşitli araştırmalar ile kamuoyu ile paylaşılmıştır. Bu değişiklikler doğum sonrası süreçte tekrar eski haline dönme sürecine girerek, özellikle annede belli durumların ortaya çıkmasına zemin hazırlayacaktır.

Doğum Sonrası Süreçte Yaşanabilecekler Nelerdir?

Doğum süreci inanılmaz bir süreç olduğu kadar, sonrası da bazı inanılmaz durumları içinde barındırmaktadır. Özellikle annenin fizyolojik olarak yaşadığı değişimler onu psikolojik olarak da etkilemektedir. Bu sebeplerle bu değişikliklerin yaşandığı dönemler, hamile bayanlar için kritik önem taşımakta ve bu yüzden de ekstra dikkat edilmesi gereken noktaları içinde barındırmaktadır.

Hamilelik sonrası bayanlarda yaşanacak bu değişimlerde özellikle erkeklere de büyük işler düşmektedir. Bu sürecin sağlıklı bir şekilde atlatılmasında çiftlerin birbirine destek olarak, işbirliği içinde çalışmaları önem atfeden bir iştir. Bu sebeplerle doğum sonrası süreçte çiftlerin dikkat etmesi gereken belli noktalar olduğu unutulmamalıdır.

Doğum Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Doğum sonrası dikkat edilecekler denilince, ilk akla gelen hiç şüphesiz lohusalık dönemidir. Bu dönemde enfeksiyon riski ortada olduğu için özellikle çiftlerin bu konuya önem vermeleri gerekmektedir. Bu dönemde bayan kendine dikkat etmeli enfeksiyon kapmasına sebep olabilecek işlerden kaçınmalıdır. Özellikle lohusa sıvısına dikkat edilerek bol bol ped değiştirilmelidir. Çünkü bu sıvı bakteri yönünden zengindir. Bu dönemde çok fazla terleme yaşanacağı için kişinin sürekli duş alması onun bu olumsuzluk karşısında hasta olmaması için gereklidir. Kişinin bu terleme durumundan dolayı, hava akımlarında uzak durması da gereklidir. Aşırı terlemeye bağlı olarak, kişinin hasta olmasına sebep olabilir.

Doğum sırasında ortaya çıkan ameliyat yaralarının da bakımı önemli bir konudur. Doktor tavsiyesi ile belli aralıklar ile yara bakımının yapılması gerekli bir durumdur. Eğer bu konuda dikkatli olunmaz ise bu yaralardan enfeksiyon kapma ve sonrasında daha sıkıntılı durumların yaşanmasına sebep olabilir.

Bu durumlara dikkat edilerek geçirilecek bir doğum sonrası süreç hem anne için hem de bebek için sağlıklı bir hayatın başlamasına zemin hazırlayacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu