Ana1
Cinsel Sorunlar

Doğum Sonrası Cinsellik Ne Zaman Başlamalı?

Doğum Sonrası Cinsellik Ne Zaman Başlamalı?

Doğumdan sonra cinselliğin başlaması için birtakım durumların zaman içerisinde geçmesi ve en doğru zamanın beklenilmesi gerekmektedir. Burada uzman doktorların tavsiyesi 6. haftadan önce cinselliği başlamamasıdır. Bunlar arasında özellikle cinsel bölgede meydana gelen yara oluşumlarının tamamen düzelmesi 6. haftaya kadar sürebiliyor.

Cinsel ilişki esnasında bu bölgenin enfeksiyon kapma ihtimali olduğundan dolayı bu sürenin geçmesi beklenmelidir. Özellikle bu dönemlerde kadınlardaki cinsel hormon olarak bilinen östrojen emzirme dönemlerinde baskı almakta ve geri planda kalmaktadır. Aynı şekilde kadınlarda ıslanma da söz konusu olmadığından dolayı doğum sonrası cinsellik birtakım ağrıları yanında getirmektedir. Burada ayrıca genital bölgedeki doku incelmesi de yine araya getiren etkenlerden biri olarak ön plana çıkmaktadır.

Cinsel İlişki Doğumdan 6 Hafta Sonra Başlanmalı

Burada özellikle erkeklerin de tamamen ılımlı bir yaklaşım göstermesi büyük bir önem taşımaktadır. 6. haftaya kadar mutlaka kadınlara daha anlayışlı bir şekilde davranış gösterilmeli ve cinsel anlamda hiçbir baskı yapılmamalıdır. Peki, 6. hafta geldiği gibi hemen cinselliğe başlanmalı mı?

Kadın kendisini ne zaman iyi hissederse ve cinselliğe ne zaman hazır olduğunu düşünürse o dönemde başlanmalıdır. Fakat bu durum daha uzun süreye yayılmamalıdır. Yoksa cinsel istek isteksizlik daha kötü bir duruma gelebilir ve çiftler arasındaki soğukluk artış gösterebilir. Nitekim evlilik arasındaki en büyük bağ ve sevginin sürekli taze kalmasına etki yapan sebeplerden biri de düzenli bir cinselliktir. O yüzden doğumdan sonra cinsel ilişki adına mutlaka 6 hafta beklenmeli ve bu zamandan sonra yavaş yavaş cinselliğe başlanmalıdır.

Doğumdan 6 Hafta Sonra Cinsel İlişki İçin Bazı Önlemler Alınmalıdır

Özellikle bu dönemler emzirme dönemleri olarak geçtiğinden dolayı cinsel hormon olarak bilinen östrojen ve androjen baskılandığı için genital bölgede kuruluk söz konusu olur ve bu tür durumlarda kayganlaştırıcı birtakım cinsel sağlık ürünleri kullanabilir.  Ayrıca her iki taraf için cinsel ilişkinin başlama dönemlerinde birtakım görevler düşmektedir.  Burada erkeklerin daha kibar ve anlayışlı yaklaşmaları ile birlikte kadınların da kendilerini cinselliğe artık yavaş yavaş adapte etmeleri ve gerekirse sağlıklı bir diyete girerek eski formunu yakalamaları büyük bir önem taşır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu