Ana1
Kadın Hastalık ve Bakım

Doğum Kontrol Haplarının Zararı Var Mıdır?

Doğum kontrol hapları günümüzde adet düzensizliğinden planlanmamış gebeliğe kadar birçok durumda kullanılabilen ve bize yardımcı olan ilaçlardır. Her ilaçta olduğu gibi doğum kontrol hapları da bilinçsiz bir şekilde uzman kontrolü olmadan kullanıldığında metabolizmaya zarar vermektedir. Kadınların farklı hormon düzeyleri ve ilaç kullanım nedenlerine göre verilen doğum kontrol hapları zarar vermek yerine tam tersine düzenleyici bir etki sağlar.

Doğum kontrol haplarının kullanım alanları

Doğum kontrol hapı gebelikten korunma yöntemi olarak günümüzde en yaygın kullanım şekline sahiptir. Planlanmamış gebelikten korunmak için doktorun tavsiye edeceği en uygun ilaç tercih edilmelidir. Bilinçsizce alınan ilaçlar vücudunuzun hormon dengesinin değişmesine neden olabilir.

Doktor kontrolü altında kullanılan doğum kontrol hapları gebelikten %99 oranında korunmanızı sağlayacaktır. Ancak bilinçsizce ve uzun süreli alınan doğum kontrol haplarında hormon dengesi değişebileceği gibi, gebelikten korunma oranı da azalacaktır. Bu yüzden doktor kontrolünde kullanılan ilaçlarda dönemsel olarak ilaç değişikliğine gidilmektedir. 

Doğum kontrol haplarının kullanıldığı diğer bir kadın hastalıkları alanı ise adet düzensizliğidir. Hormonal ve stres kaynaklı adet düzensizliklerinde doğum kontrol hapları kullanılarak yaşanan sorun ortadan kaldırılmaktadır. İlacın kullanım süresi ve türü doktor tarafından belirlendiği takdirde, hem adet düzensizliği ortadan kalkar, hemde daha sağlıklı bir bünyeye sahip olunur.

Menopoz döneminde de hormon tedavisi amacı ile çeşitli doğum kontrol hapları kullanılmakta ve menopozun vücutta meydana getirdiği değişimlerin şiddeti bu ilaçlar sayesinde hafifletilmektedir. Menopozun evresine, kişinin bünyesine ve yaşına uygun olarak verilen ilaçlar sayesinde menopoz dönemi rahat bir şekilde geçirilerek, dönemin en iyi şekilde tamamlanması sağlanmaktadır.

Doğum Kontrol Hapı (2)
Doğum Kontrol Hapı

Doğum kontrol haplarının zararları

Uygun doğum kontrol hapı kullanımında, kişinin ilacın etken maddelerine karşı herhangi bir hassasiyeti veya alerji durumu yoksa bir yan etki görülmemektedir. Ancak bilinçsiz doğum kontrol hapı kullanımı tüylenme, yoğun akne sorunu, vücutta şişlikler meydana gelmesi, ağrılar ve diğer semptomlara neden olabilir. Bu yüzden doğum kontrol hapları gerekli doktor tetkiklerinin ardından bilinçli olarak kullanılmalıdır. Yan etkiler ve ilaç zararlarının bilinçsiz kullanımlarda ortaya çıktığı unutulması gereken ve sağlığımızı korumak adına önemli bir husustur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu