Ana1
Hamilelik GebelikKadın Hastalık ve Bakım

Doğum Kontrol Hapı Hangi Durumlarda Kullanılır?

Doğum Kontrol Hapları Hangi Durumlarda Kullanılır?

Doğum Kontrol Hapı Nedir?

Progesteron ve östrojen içeren hormon haplarına doğum kontrol hapı denilmektedir. Düşük yan etkisine rağmen yüksek etkinliği nedeni ile çok sık tercih edilmektedir. Doğum kontrol hapları, isminden de anlaşılacağı üzere gebelik düşünmeyen kişiler tarafından kullanılmaktadır.

Gebeliği önleyici etkisi bulunan doğum kontrol hapı, vücuda dışarıdan verildiği için vücuttaki hormon kontrolünü ele geçirmektedir. Bu sayede yumurtalıklarda yumurtlama olmasına engel olur. Buna bağlı olarak da spermin döllemesi gereken yumurta olmadığı için gebelik oluşmaz.

Doğru olarak kullanıldığı zaman, doğum kontrol hapının gebelikten koruma oranı % 100 olmaktadır. Günümüzde de en etkili korunma yöntemlerinin başında gelmektedir. Bazı istisnalar dışında bütün kadınların rahatça kullanabileceği doğum kontrol hapları, özellikle 40 yaşının altında olan ve çocuk sahibi olmak istemeyen bayanlar tarafından kullanılmaktadır.

Doğum kontrol hapları yalnızca gebeliği engellemek için kullanılmamaktadır. Bazı kadın hastalıkları tedavisinde de doğum kontrol haplarından yararlanılır. Adet düzensizliği yaşayan, adetleri çok sancılı geçen ve yumurtalık kisti sorunu yaşayan bayanlar için de doğum kontrol hapı önerilmektedir.

Doğum Kontrol Hapı Neden Kullanılır?

Doğum kontrolü dışında da birçok hastalığın tedavisinde kullanılan doğum kontrol hapları, en çok adet düzensizliklerinde kullanılmaktadır. Sağlıklı olan her kadın ayda bir kere adet olmalıdır. Adet günlerinin arası 25 ile 34 arasında değişebilir. Ancak bazı kadınlar 2 – 3 ay hatta daha fazla süre adet olamama sorunu yaşarlar.

Adet olamayan bayanların, bu durumun yarattığı sıkıntıdan kurtulması için doğum kontrol hapı önerilir. Adet olamayan bayanlar, şişkinlik sorunu yaşarlar. Baş ağrısı ve bununla beraber sürekli karın ağrısından şikâyet ederler. Bu sorunların çözümü için önerilen doğum kontrol hapı, kadınların adetlerini düzene sokarak yaşadıkları sorunlara son vermektedir.

Adet düzensizliği dışında, yumurtalık kisti sorunu yaşayan bayanlarda da doğum kontrol hapı tedavisi uygulanmaktadır. Yumurtalık kistleri, adet dönemlerinde oluşan yumurtalardan bazılarının çatlamaması durumlarında görülmektedir.

Kişide ciddi kasık ağrılarına neden olan yumurtalık kistleri bazen de gebeliği engellemektedir. Bu nedenle bayanlara doğum kontrol hapı önerilir. Doğum kontrol hapı sayesinde adet olan bayanların yumurtalarının tamamının çatlaması sağlanarak kist sorunu ortadan kaldırılır.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu